http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dwie Rocznice, Jedno Święto”

Wyróżniony „Dwie Rocznice, Jedno Święto”

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości  i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie powstał bardzo ciekawy projekt „Dwie Rocznice, Jedno Święto”, łączący te dwa ważne dla Polaków wydarzenia historyczne. Jego autorzy Lidia Duda-Machińska i Jarosław Stefański, we współpracy z wieloma nauczycielami, zachęcili społeczność szkolną do wspólnego świętowania przez 12 tygodni.


Od początku listopada w szkolnym holu pojawiają się kartki z kalendarza przedstawiające  najważniejsze  wydarzenia z historii Polski, z uwzględnieniem historii lokalnej, które miały  miejsce w kolejnych tygodniach między 7 listopada 1918 r. a 29 stycznia 1919 r. Wykonują je uczniowie klas IV – VIII pod opieką wychowawców. Obok nich wiszą plakaty „Polska moja Ojczyzna” autorstwa młodszych kolegów i koleżanek oraz ich opiekunów. Szkoła włączyła się w realizację projektu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie „Sto pocztówek na stulecie Niepodległości”. Efektem jest wystawa prezentująca piękne, polskie zakątki. Nauczyciele wychowawcy  przeprowadzają ciekawe lekcje uczące patriotyzmu i szacunku do dawnych bohaterów oraz organizują rajdy po Gnieźnie szlakiem miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej i bibliotece wraz z opiekunami czytają wiersze w akcji „Sto wierszy na stulecie Niepodległości”.

9 listopada był dniem szczególnym. Wszyscy w odświętnych strojach i z rozetkami w klapie, wraz z całą Polską,  odśpiewali  hymn narodowy, bijąc „Rekord dla Niepodległej” oraz uczestniczyli w dwóch akademiach. Uczniowie klas I - III spotkali się w auli szkolnej, gdzie wysłuchali piosenki  pt. „Co to jest niepodległość?” oraz obejrzeli  film poświęcony polskim symbolom narodowym. Następnie laureaci konkursu plastycznego „Kwiaty dla Niepodległej” otrzymali dyplomy oraz nagrody. Kolejnym punktem uroczystości był przegląd piosenki patriotycznej. Uczniowie każdej klasy zaprezentowali piosenkę o Ojczyźnie. Spotkanie przeprowadziły: Paulina Furmaniak, Renata Bednarz i Ewelina Urbaniak. Z kolei uczniowie klas IV – VIII  aktywnie uczestniczyli w koncercie „Lista Przebojów Stulecia Polski”, przygotowanym przez Lidię Dudę-Machińską, Jarosława Stefańskiego oraz Annę Bartkowiak - autorkę prezentacji multimedialnej, a prowadzonym przez uczniów klasy szóstej: Marię Ciesielczyk i Mateusza Krupę. Szkolny zespół wokalny wraz z poszczególnymi klasami wykonał: Marsz Pierwszej Brygady, Ach, jak przyjemnie, Warszawskie dzieci, Tak bardzo się starałem, Tyle słońca w całym mieście, Przeżyj to sam i Bal wszystkich świętych.

W liryczny nastrój wprowadziła wszystkich Emila Klaś, przepięknie interpretując Kasztany. Wielki aplauz publiczności wywołał występ grupy Presto, który tworzą: Renata Andrychowicz, Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz, Renata Bednarz, Danuta Beling, Magdalena Jurke, Krystyna Piątek i Lidia Duda-Machińska – kierownik muzyczny. Panie zaśpiewały uniwersalny przebój Piosenka jest dobra na wszystko, energetyczne Skrzydlate ręce i nastrojowe Tango Milonga, w tak którego zatańczyli Anna Bartkowiak i Robert Kapsa.  W ostatnim utworze członkinie zespołu wystąpiły w strojach z lat dwudziestych. Koncert zakończył ponadczasowy hit Dziwny jest ten świat Czesława Niemena.  

Podsumowanie projektu nastąpi 15 lutego 2019 r. Jednym z elementów będzie debata „Dwa Powstania – Chwała Bohaterom”, polegająca na porównaniu dwóch  Powstań -  Wielkopolskiego i Warszawskiego. W Dwunastce spotkają się wtedy uczniowie SP nr  2 w Gnieźnie, SP nr 3 w Ząbkach oraz jedna szkoła z Warszawy. Ponadto organizatorzy przewidują ciekawą wystawę, na którą zaproszeni zostaną uczniowie, rodzice, nauczyciele i władze miasta.


Fot. Maciej Bilski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.