http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Uczniowie wrócą do szkół lepiej wyposażonych

Wyróżniony Uczniowie wrócą do szkół lepiej wyposażonych

Okres letnich wakacji to idealny moment na remonty placówek edukacyjnych. Z tej okazji korzystają władze miejskie, które aktualnie przeprowadzają większe i mniejsze remonty w swoich szkołach i przedszkolach. Jakie nowości czekają uczniów po powrocie z wakacji, o tym opowiadali dziś prezydent Tomasz Budasz i jego zastępca Michał Powałowski.


Z pieniędzy zarezerwowanych w miejskim budżecie na remonty w szkołach i przedszkolach przeznaczono w tym roku ok. 3 300 000 złotych. Największe inwestycja jest realizowana w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie odbywa się obecnie druga część termomodernizacji jej budynku. – To są bardzo duże, a nawet ogromne inwestycje, nie szczędzimy na naszych szkołach, nie szczędzimy na dzieci i młodzież, bo wierzę, że te pieniądze są dobrze spożytkowane i z korzyścią dla uczniów. Poprawiamy infrastrukturę w naszych szkołach, dzięki czemu młodzież w nich czuje się lepiej, a co za tym idzie, mam nadzieję, że będzie osiągała w nich lepsze wyniki – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

– Termomodernizacja w Szkole Podstawowej nr 10 na Winiarach jest realizowana za 1,5 miliona złotych, co jednak warto tu zauważyć, że ponad 600 tys. złotych, to jest dofinansowanie zewnętrzne – dodaje prezydent, który wymienia dalej także kilka innych ważnych przedsięwzięć. – To jest również Szkoła Podstawowa nr 5 w centrum Gniezna, gdzie wydajemy 150 tys. złotych na nową murawę, na nowe boisko do gry w piłkę nożną i to jest piąte boisko, które wymieniamy w tej kadencji w naszych szkołach. Tu tworzy się również dokumentacja na elewację zewnętrzną tej szkoły, bo chcę, żeby Szkoła Podstawowa nr 5 była piękna z zewnątrz i tak samo podświetlona, jak znajdująca się obok Szkoła Podstawowa nr 2. Co pewnie najciekawsze, to zarówno w „Dwójce” i „Piątce”, a także w „Ósemce” udało się nam wyremontować nowe pomieszczenia, a więc czas nauki dla uczniów się skróci – zapowiada T. Budasz.

W jaki sposób pozyskano nowe pomieszczenia w wymienionych trzech szkołach? – To są pomieszczenia, które zostały pozyskane z tzw. mieszkań służbowych, które zajmowały rodziny woźnych. Sukcesywnie, co roku staramy się jednego woźnego ze szkół wyprowadzać, im są proponowane inne mieszkania, a szkoły wzbogacają się dzięki temu właśnie w dodatkowe pomieszczenia, których często w nich brakuje – tłumaczy Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

Szkoła Podstawowa nr 1 przy ulicy Św. Jana doczekała się wymiany okien drewnianych, co nie było łatwym zadaniem, bo obiekt znajduje się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, a całość inwestycji kosztowała 150 tys. złotych. – W Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Żwirki i Wigury powstaje nowe miasteczko ruchu drogowego. To jest taka bardzo ciekawa inicjatywa, która została podjęta we współpracy z radą rodziców, którzy wspólnie z dyrektorem tej szkoły pozyskali sponsorów pod przygotowanie tego terenu, na poprowadzenie elektryczności na tym placu, a po stronie miasta jest wykonanie odwodnienia i położenie kostki brukowej – mówi wiceprezydent.  

– Oprócz szkolnej infrastruktury, są prowadzone także inwestycje w miejskich przedszkolach. Taką najważniejszą w tym roku była inwestycja w Przedszkolu nr 12 przy ulicy Chudoby, gdzie powstał nowy taras za 80 tys. złotych, a poza tym zyskało również Przedszkole nr 5przy ulicy Rybnej zyskało nowe schody i tu koszt wyniósł 50 tys. złotych. Na bieżąco we wszystkich naszych placówkach, o to zarówno w szkołach, jak również w przedszkolach  są prowadzone drobne remonty, na które łącznie przeznaczyliśmy ok. milion złotych. To przede wszystkim malowanie sal, korytarzy, wymiana wykładzin czy remonty parkietów, a także przygotowanie tych nowych pomieszczeń, o których wcześniej wspomniałem – wymienia M. Powałowski.

Dodatkowo każda szkoła miejska otrzymała po 18 tys. złotych na zakup nowego wyposażenia w pracowniach przedmiotowych, które trzeba utworzyć dla klas siódmych oraz ósmych, które powstały w szkołach podstawowych wyniku reformy edukacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.