http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„90 procent nauczycieli w Gnieźnie, to są kobiety”

Wyróżniony „90 procent nauczycieli w Gnieźnie, to są kobiety”

Jedenastu nauczycieli z gnieźnieńskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz gimnazjalnych rozpocznie rok szkolny 2017/2018 ze stopniem nauczyciela mianowanego. Dziś awanse zawodowe nauczycielom w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie wręczył prezydent Tomasz Budasz.


To jest inwestycja w lepsze wykształcenie naszych najmłodszych mieszkańców, bo lepiej przygotowany do pracy nauczyciel, to duża szansa na lepszą edukację dla naszych potomków. – To bardzo dobrze wróży już na ten rok szkolny, który za chwilę zaczynamy i dlatego właśnie cieszę się, że nasze dzieci będą uczyli nauczycieli lepiej wyedukowani – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który najpierw pogratulował wszystkim awansowanym zdanego egzaminu. -  Ja wierzę, że oni teraz w sposób jeszcze skuteczniejszy będą mogli przekuwać swoje umiejętności na pracę z naszą młodzieżą w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, ale również  w przedszkolach. Przy takich okolicznościach zawsze cieszę się, że mogę podpisywać te akty mianowania na wyższe stopnie nauczycielskie – dodaje T. Budasz.

Dziś akty mianowania z rąk prezydenta odebrali: Karolina Galus (Przedszkole nr 2), Agnieszka Kuczyńska (Przedszkole nr 3), Marlena Stube (Przedszkole nr 14), Katarzyna Polińska i Izabela Lawrenz (Przedszkole nr 15), Joanna Paterka (Szkoła Podstawowa nr 3), Marta Nowak i Justyna Góralska-Meller (Szkoła Podstawowa nr 6), Matylda Wegner (Szkoła Podstawowa nr 8), Krystyna Orzechowska (Szkoła Podstawowa nr 9). – Teraz każdy z państwa jest takim nauczycielem w pełni opierzonym, tak się mówi – przypomina Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który odpowiada za sprawy oświatowe.

– To dużo znaczy nie tylko dla mnie, ale też dla naszych dzieci przedszkolnych, bo to jest duży rozwój, a sam awans daje nam nowe możliwości, to jest dla tych dzieci i dla całego przedszkola – podkreśla Marlena Stube, nauczycielka z Przedszkola nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie. – To jest radość i ogromna satysfakcja, bo było trzeba przez trzy lata dość ciężko pracować. Sam egzamin nie był trudny i jeśli nauczyciel się dobrze przygotował do tego egzaminu, to nie miał problemu – dopowiada Krystyna Orzechowska, nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie.

Wśród awansowanych nie zabrakło tzw. „rodzynków”, bo ostatnim mianowanym nauczycielem gimnazjalnym w historii Gniezna dziś została Agnieszka Trojanowska z Gimnazjum nr 1, którą trochę jedynie niepokoi jej niepewna sytuacja zawodowa. - Ten stopień nauczyciela mianowanego jest ważny dla nas samych, po pierwsze gwarantowana jest jakaś stabilizacja i też pensja jest trochę większa. Zobaczymy, co mi przyniosą lata kolejne związane z reformą oświaty, czy to się przyda faktycznie, czy może nie bardzo, ale wierzę, że się przyda – zauważa Agnieszka Trojanowska.

- Ten zawód wykonują przede wszystkim kobiety i 90 proc. nauczycieli w Gnieźnie, to są kobiety, a więc w tym roku mamy jedenaście nominacji i w tym jest jedenaście pań, ale rok temu mieliśmy jednego mężczyznę. Ten awans daje pewne przywileje każdemu nauczycielowi, a mianowicie jego stosunek pracy przekształca się przez mianowanie i wtedy Karta Nauczyciela gwarantuje jemu możliwość korzystania ze stanu nieczynnego, z możliwości przeniesienia bez rozwiązania stosunku pracy do innej szkoły, to są też urlopy na poratowanie zdrowia. To jest również podwyżka, jeśli chodzi o samo uposażenie i nie ukrywamy tego, każdy otrzyma teraz wyższą pensję o 300 złotych brutto miesięcznie – mówi Marian Pokładecki, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.