http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Centrum Kształcenia Praktycznego z nowym wyposażeniem

Wyróżniony Centrum Kształcenia Praktycznego z nowym wyposażeniem

To idealny model współpracy pomiędzy szkołą a firmą, która oczekuje konkretnie wykwalifikowanych w danym zawodzie pracowników. Pionierski projekt takiej współpracy ma zaprocentować w niedalekiej przyszłości rozpoczęciem współpracy także z innymi przedsiębiorstwami, które potrzebują wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Dziś na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego przekazano uczniom doposażenie warsztatu w ramach współpracy z firmą Clavey, która jest patronem i opiekunem jednej z klas pierwszych ZSP nr 3 w Gnieźnie.


W czwartkowe przedpołudnie w Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie odbyła się uroczystość przekazania nowego wyposażenia dla placówki, które zostało sprezentowane przez partnerską firmę Clavey. - To jest przykład bardzo dobrej współpracy szkoły z przemysłem i oczekiwaniami pracodawców, a także kształtowaniem takiego pracownika, który będzie przydatny dla zakładu pracy. To takie odruchy i nawyki, które już odbywają się pod nadzorem tych osób, które za chwilę podejmować będą decyzję o ich zatrudnieniu – uważa Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. Jak zauważa, tego typu przykład może stać się impulsem do podjęcia współpracy z innymi przedsiębiorcami. - Mam nadzieję, że widząc tutaj efekt, przedsiębiorcy będą wyciągać wnioski, że to jest korzystne. W takim właśnie kierunku idziemy To idealny model współpracy pomiędzy szkołą a firmą, która oczekuje konkretnie wykwalifikowanych w danym zawodzie pracowników – dodaje B. Tarczyńska.

Do utworzonej od tego roku szkolnego pierwszej klasie szkoły zawodowej o profilu mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczęszcza 15 uczniów, którzy pobierają naukę z przedmiotów ogólnokształcących z Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przy ul. Sienkiewicza w Gnieźnie. Wiedzę praktyczną natomiast zdobywają w warsztatach CKP przy ul. Słowackiego, a na terenie działania firmy Clavey znajdą się podczas drugiego i trzeciego roku swojej edukacji. - My, jako Centrum Kształcenia Praktycznego jesteśmy pionierami w tego typu działaniu. Staramy się kojarzyć przedsiębiorców właśnie ze szkołami zawodowymi. Od zawsze twierdziłem, że jeśli szkoła zawodowa nie będzie współdziałała z tym, co dzieje się na rynku pracy, to nie potrafi dobrze przygotować swoich uczniów do wejścia na ten rynek pracy. Tego typu działania bardzo przybliżają szkołę z pracodawcą, to pozwala również dostosować programy nauczania – podkreśla Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego.

Firma Clavey traktuje przekazanie sprzętu dla placówki jako inwestycję na przyszłość. - Ten sprzęt, to jest jeden z elementów tej współpracy. Cały projekt trwać będzie trzy lata, ale na to składa się jeszcze wiele innych rzeczy, bo musimy także myśleć o czasie pracy naszych pracowników, którzy będą szkolić uczniów – przypomina Piotr Kuźniak z działu rekrutacji i szkoleń w firmie Clavey, który nie chciał jednak nam zdradzić, jakie koszty poniosło przedsiębiorstwo na zakup podarowanych narzędzi. - Dzisiaj ponosimy koszty, a jutro i mam na myśli tutaj najbliższe lata, ci uczniowie staną się naszymi bardzo dobrymi pracownikami, którzy znają już nasz warsztat i nasze wartości, w jaki sposób traktujemy swoich klientów. Dzisiaj patrzę na tych młodych chłopaków i już mam wyobrażenie, że niektórzy z nich, może nawet większość za chwile będą u nas brygadzistami i mistrzami, a może również koordynatorami. Taki zwrot kosztów tej inwestycji byłby dla nas wymarzony – dodaje P. Kuźniak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.