http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ślubowanie pierwszaków i wspomnienie Jana Pawła II

Wyróżniony Ślubowanie pierwszaków i wspomnienie Jana Pawła II

Uczniowie sześciu nowych oddziałów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana Pawła II w Gnieźnie ślubowali dziś, że będą koleżeńscy, życzliwi, gotowi do pomocy innym oraz obiecali aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym szkoły. Przyrzekli również podążać w swych postępowaniach tą samą drogą etyczno-moralną, którą w swym życiu zawsze kierował się patron szkoły. Właśnie mija 10 lat, odkąd szkoła przy ul. Cieszkowskiego nosi imię polskiego papieża.


Od rana, najpierw odprawiono mszę świętą w kościele bł. Jolenty, której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, a potem wyświetlono niedługi film z przemówieniami polskiego papieża, adresowanymi do młodzieży. Następnie ulicami  wschodniej części miasta przemaszerowano w kierunku budynku szkoły, gdzie złożono m. in. kwiaty pod tablicą pamiątkową. - Wrócę do moich pewnych wspomnień. Otóż pracowałem tutaj w kurii po studiach na KUL-u i to było trudne zajęcie, bo do moich obowiązków należało duszpasterstwo rodzin i służba zdrowia - opowiada bp B. Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Duchowny wspomina dwa spotkania z kard. Karolem Wojtyłą, gdy ten organizował jeszcze w Krakowie spotkania dla lekarzy ginekologów i wykładowców teologii moralnej. - Ja tam pojechałem z trzema ginekologami z Bydgoszczy i miałem możliwość przedstawienia ich przyszłemu Ojcu Świętemu. On się wtedy z nimi bardzo serdecznie przywitał, a potem chwilę porozmawiał. Tam było rokrocznie ok. 200 ginekologów i jakie było moje zdziwienie, kiedy pojechaliśmy na drugi rok tam. Ja mówię, że wasza eminencjo, chciałbym przedstawić... a on od razu do każdego z tych moich lekarzy zaczął mówić po imieniu i nazwisku. Taką miał wspaniałą pamięć, a więc jakoś Pan Bóg przygotował go do tej wielkiej posługi – dodaje.

Drugie wspomnienie gościa dzisiejszej uroczystości, będącego żywym źródłem historycznym dotyczy okresu jeszcze wcześniejszego. - Jak jeszcze studiowałem na KUL-u, to wtedy Wojtyła przyjeżdżał z wykładami. Myśmy chodzili na sympozja, bo nie mieliśmy obowiązku chodzić na wykłady z etyki. Opowiadano anegdotę potem, że siedzi kardynał w takim konwikcie, bo tak się nazywał wtedy akademik dla księży i tam nagle wchodzi jeden ksiądz, a on mówi: „ty pewnie też przyjechałeś na egzamin” i ten odpowiada: „tak, przyjechałem na egzamin” – mówi bp. Wojtuś, który cytuje dalszą część rozmowy, która obiegła potem cały uniwersytet: - „Tak się boję, bo studiuję zaocznie i trochę wykładów opuściłem, a on tak trudno mówi, że ja tam nie rozumiem, co on wykłada”. Wojtyła spytał o to, czego nie rozumie i potem mu wszystko wyjaśniał, a na koniec powiedział: „no to do zobaczenia, bo ja też na egzamin”. Jest kolejka i ten ksiądz wchodzi na egzamin, a tam siedzi Wojtyła i mówi: „już teraz wszystko rozumiesz, to daj ten indeks”. Wpisał mu pozytywną ocenę, takie miał on podejście do człowieka życzliwe – przypomina biskup.

Okrągła dekada od czasu obrania imienia Jana Pawła II na patrona szkoły, to ważna rocznica dla dyrekcji i nauczycieli, którzy starają się kultywować pamięć o polskim papieżu. - Co roku robimy  takie uroczystości, żeby wśród młodzieży pamięć o tym największym Polaku w historii nie zaginęła. Dla młodzieży to jest ważna postać, bo biorąc pod uwagę organizowane przez nas konkursy czy uroczystości dotyczące patrona, to oni zawsze chętnie w nich uczestniczą i dają dowód, że to jest naprawdę bardzo ważne – mówi Marek Jóźwiak, dyrektor ZSP nr 2 w Gnieźnie. Dziś odbyła się także ceremonia ślubowania uczniów klas pierwszych, w której wzięło udział ok. 160 uczennic i uczniów. W tym roku szkolnym utworzono sześć klas pierwszych, o jedną mniej niż przed rokiem i o dwie mniej niż przed dwoma laty. - To mniej więcej tak samo, jak było w latach poprzednich. Są trzy technika i trzy szkoły zawodowe. Mieliśmy oprócz tego dobry nabór do klas dla dorosłych, bo przyjęliśmy ok. 120 osób do liceum dla dorosłych i 30 osób do szkoły policealnej – informuje dyrektor.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.