http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dwójka” otwarta na kulturę i sztukę

Wyróżniony „Dwójka” otwarta na kulturę i sztukę

W Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu zaplanowanych spotkań w roku „Otwartej Szkoły”.


- Cytując słowa Minister Edukacji Narodowej „Otwarta Szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowisko lokalne. Szkoła otwarta na pytania i ciekawość uczniów”. Nasza szkoła postanowiła realizować założenia ustanowione przez MEN na rok szkolny 2015/2016. Chcemy raz w miesiącu organizować spotkania z interesującymi ludźmi, a także wychodzić z inicjatywami do środowiska lokalnego, kształtować w uczniach ciekawość świata, umiejętność korzystania z tego, co nas otacza, zachęcać do działania i współpracy - powiedziała Alicja Gogolik – opiekun świetlicy i współorganizatorka przedsięwzięcia.
      
Pierwszym gościem, który przyjął zaproszenie i odwiedził naszą szkołę był Przemysław Zaremba - nauczyciel w gnieźnieńskiej szkole muzycznej Yamaha, którego główną pasją jest muzyka. Pan Przemek gra na kilku instrumentach, m.in.na perkusji, keyboardzie, skrzypcach, gitarze. I właśnie gitara stała się głównym bohaterem zajęć, w których wzięli udział uczniowie przebywający w świetlicy oraz zaproszeni uczniowie z klasy 3b wraz z wychowawcą Ewą Kasperek.
        
Pan Przemysław zaprezentował instrument, omówił budowę gitary z jej poszczególnymi elementami. Uczniowie dowiedzieli się, że gitara składa się z pudła rezonansowego, szyjki i główki, progów, stopki, mostka i strunnika oraz strun i naciągów. Dzieci usłyszały, że pierwszy instrument gitaropodobny powstał w Hiszpanii. Sześciostrunowa gitara powstała około 300 lat temu nazywana jest gitarą klasyczną hiszpańską. Początkowo struny wykonywano z preparowanych jelit zwierzęcych a od  19 wieku dwie lub trzy struny najcieńsze  są nylonowe, natomiast reszta posiada owijkę z metalowego drutu. Na gitarze można grać palcami lub kostką. Gitarę wykonuje się z drewna świerkowego i cedru. Kiedyś gitary wykonywano ręcznie przez lutnika, obecnie instrumenty wykonuje się maszynowo.
      
W dalszej części spotkania uczniowie wysłuchali różnych utworów muzycznych, począwszy od fragmentów muzyki dawnej przez utwory bluesowe, country, flamenco, rockowe i popowe. Niespodzianką dla dzieci była zabawa w zgadywanie fragmentów utworów muzyki filmowej. Po prezentacji każdy z uczniów mógł obejrzeć instrument z bliska, wziąć go do ręki i spróbować coś zagrać, co okazało się nie takie łatwe.
         
Pan Przemek oprócz tego, że gra na instrumentach, interesuje się ich powstawaniem. Nasz gość przyniósł ze sobą własnoręcznie wykonane elementy skrzypiec. Opowiedział o tym, jak powstają. Dzieci zobaczyły narzędzia, którymi posługuje się lutnik, czyli osoba wykonująca instrumenty strunowe. Mogły własnoręcznie na kawałku przygotowanego drewna wypróbować jak działają strugi, czy dłuta służące do wytwarzania instrumentu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, zadawali dużo pytań dotyczących omawianych instrumentów, a także dotyczących pracy i umiejętności pana Przemka. Na zakończenie słuchacze rozwiązywali krzyżówkę tematycznie związaną z przeprowadzonymi zajęciami. Spośród poprawnie rozwiązanych krzyżówek nasz gość wylosował troje dzieci, które zostały nagrodzone słodkimi upominkami. Zajęcia zakończyły się w miłej atmosferze. Panu Przemkowi za przybycie i ciekawie przeprowadzone zajęcia podziękował dyrektor „Dwójki” - Jarosław Piotrowski wraz z organizatorkami spotkania: Alicją Gogolik - wychowawcą w świetlicy szkolnej oraz Katarzyną Kowalską - bibliotekarką.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.