http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gimnazjaliści przekonają się, że „Zawodówka jest OK”

Wyróżniony Gimnazjaliści przekonają się, że „Zawodówka jest OK”

W gnieźnieńskich gimnazjach, z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza, rusza program „Zawodówka jest OK”, który ma zachęcać gimnazjalistów do podjęcia nauki w szkołach zawodowych, promować i pokazywać, czym jest kształcenie zawodowe. O założeniach programu podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówili wiceprezydent Michał Powałowski oraz Elżbieta Fischer, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie i Karolina Stelter, pedagog w Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie.


Program skierowany jest do uczniów gimnazjów.  Ma im pomóc w dokonywaniu wyborów wpływających na przyszłe możliwości zdobycia wykształcenia i zawodu. Jak przekonują jego pomysłodawcy, młodzież nierzadko trudność z określeniem swoich zainteresowań, czy mocnych stron. Stąd ogromna rola doradców, którzy dysponując odpowiednim warsztatem i wiedzą, powinni pomóc młodzieży w wyborze drogi rozwoju. Program ma służyć gimnazjalistom w przejściu przez proces samopoznania, w efekcie którego będą umieli określić swoje zainteresowania, predyspozycje, nazwać umiejętności i wskazać podstawowe kompetencje.

– Do tej pory skupialiśmy się na uczniach klas trzecich. Podjęcie tej decyzji przez ucznia klasy trzeciej jest na krawędzi przejścia z jednej szkoły do drugiej. Chcemy, żeby ten wybór był wyborem świadomym. Uczeń kończąc szkołę podstawową i przychodząc do gimnazjum miałby trzy lata na podjęcie tej decyzji, na przygotowanie się do podjęcia tej decyzji. Musi poznać swoje predyspozycje, cechy charakteru, preferencje zawodowe. Chcemy ucznia przez tę decyzje przeprowadzić, nie zostawiać go samemu. Na ogół te decyzje były podejmowane troszkę pod namową rodziców, poprzez sympatie koleżeńskie. W związku z czym można było pewne rzeczy zaprzepaścić – mówi wiceprezydent Michał Powałowski. Podkreśla, że program był przygotowywany przy udziale pedagogów szkolnych, w porozumieniu ze szkołami ponadgimnazjalnymi i Wydziałem Edukacji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Celem programu jest prezentowanie kształcenia technicznego, jako alternatywnego do ogólnokształcącego, poprzez wskazanie większych możliwości na rynku pracy dla osób z wykształceniem technicznym. Jednocześnie ma służyć przekonaniu uczniów, że ukończenie szkoły zawodowej nie zamyka możliwości dalszego kształcenia na poziomie wyższym, a wręcz przeciwnie daje praktyczne przygotowanie i podstawę wyboru dalszej drogi kształcenia. Przewidziane w ramach programu działania obejmą również analizę lokalnego rynku pracy po zapoznaniu się z możliwościami znalezienia zatrudnienia w zakładach znajdujących się w najbliższej okolicy.

Program obejmuje cały okres nauki w gimnazjum. Treści zostały dobrane do poszczególnych klas w taki sposób, że mogą być realizowane przy zaangażowaniu i współpracy wychowawców,. nauczycieli, pedagoga, psychologa, rodziców oraz innych osób i instytucji wspierających tę działalność. Program obejmuje trzy moduły działania realizowane w cyklu roku szkolnego. W pierwszym module pod hasłem „Zbieram siły na zamiary”, obejmującym w pierwszym roku nauki w gimnazjum, uczniowie będą m.in. dokonywali analizy swoich umiejętności i predyspozycji, określali swoje mocne i słabe strony. Nauczą się również autoprezentacji. W drugim module pod hasłem „Poznaję rynek pracy” przypadającym na drugi rok nauki, uczniowie odwiedzą zakłady pracy, odbędą spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych, zobaczą jak funkcjonują warsztaty szkół ponadgimnazjalnych, a także poznają podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku pracy. Ten etap realizacji programu ma być kluczowy. W trzeciej klasie gimnazjum uczniowie będą już podejmowali decyzję odnośnie dalszej drogi kształcenia. W dalszym ciągu odbywać będą wizyty w zakładach pracy, wezmą udział w targach edukacyjnych oraz odbędą szkolenie z zasad elektronicznego naboru.

Doradztwo jest w szkołach realizowane. Mamy obowiązek zapoznania uczniów z pełną ofertą szkół ponadgimnazjalnych. Program „Zawodówka jest OK” stanowi rozszerzenie działań prowadzonych przez osoby prowadzące zajęcia z doradztwa w szkołach gimnazjalnych. Głównym celem jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego wyboru dalszej drogi edukacyjnej – mówi Karolina Stelter. – Chcemy zaktywizować rodziców. Dla nas oczywiste jest, że rodzić powinien być przy dziecku, kiedy ono wybiera drogę zawodową. Powinien mieć świadomość, jak trudny to jest wybór. Dlatego oczekujemy zaangażowania rodziców, chociażby w spotkania z wychowawcami, z przedstawicielami firm, czy szkół ponadgimnazjalnych – dodaje.

– Inicjatywa pana prezydenta wprowadza doradztwo zawodowe w nowe standardy i przybliża do życia praktycznego, realnego. Mamy nadzieję, że te realia życia codziennego będą uczniom bliższe, że będzie łatwiej im podjąć świadomą decyzję, dotycząca wyboru zawodu, który odpowiada ich własnym indywidulanym predyspozycjom – mówi Elżbieta Fischer.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.