Logo
Wydrukuj tę stronę

Powstańcy Wielkopolscy patronem SP 7!

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 7 w Gnieźnie odbyła się wyjątkowa uroczystość związana z nadaniem szkole nowego imienia. Placówka ta nosi teraz imię Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.


- Realizowaliśmy szereg ciekawych przedsięwzięć, przede wszystkim projekt „Niepodległa”. Jednym z działań było utworzenie kształtu polski na boisku szkolnym, który był filmowany przez drona.  Braliśmy udział w śpiewaniu hymnu, biciu rekordu dla niepodległej o godzinie 11:11. Śpiewaliśmy piosenki patriotyczne razem z waszymi rodzicami na ogniskach, które odbywały się na terenie szkoły. Było wiele wycieczek i wystaw – powiedziała Elżbieta Fischer, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, przybliżając dotychczasowe działania szkoły w kwestii 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- Zwieńczeniem tego roku był dzień 28 grudnia, gdzie z rąk pana Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta przedstawiciele szkoły odebrali akt nadania imienia Powstańców Wielkopolskich. Takie imię dla szkoły to zaszczyt, ale również obowiązek dbałości o cześć i honor dla ludzi, którzy w Powstaniu oddali swoje życie niejednokrotnie za niepodległość Polski. Będziemy o tym pamiętać, każdego dnia będzie nam przypominała o tym również pamiątkowa tablica – podkreśla.

Podczas dzisiejszej uroczystości uczczono również pamięć premiera ś.p. Jana Olszewskiego, który zmarł 7 lutego 2019 roku. - Chciałabym wyjaśnić uczniom, dlaczego obok flagi powstańczej zawisła flaga narodowa z czarną wstęgą. Tak się zawsze dzieje, gdy w kraju wydarzy się coś smutnego. Zmarł Jan Olszewski, premier rządu polskiego w latach dziewięćdziesiątych, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił żałobę narodową. Było to wiele lat temu, dorośli pamiętają a dla uczniów jest to historia. Ale historii uczymy się każdego dnia - powiedziała Elżbieta Fischer.

Z kolei Tomasz Budasz, prezydent Gniezna zwrócił się z prośbą do uczniów i nauczycieli: - Pamiętajcie o Powstaniu Wielkopolskim, pamiętajcie o tym, że jesteście obywatelami naszego miasta i naszego kraju. Chciałbym, żeby ten dzień na długo zapadł wam w pamięci. Pokolenia się zmieniają, odchodzimy a wy jesteście przyszłością. To wy za dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat będziecie kreować rzeczywistość. Historia będzie trwała, budujcie ją korzystając ze wspaniałych wzorców - Powstańców Wielkopolskich. Tego wam życzę, a nauczycieli proszę o kultywowanie naszej tradycji

W uroczystościach, oprócz władz Gniezna, wzięli udział także radni, czy przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych. Głaz upamiętniający nadanie nowego imienia szkole poświęcił ksiądz kanonik Jan Kasprowicz.

Podczas uroczystości przybliżono historię Powstania Wielkopolskiego natomiast na koniec uczniowie klas 1,2,4 i 5 zaśpiewali pieśń „Gdy szedłem raz od Warty”.

Informacjelokalne.pl