http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nie jesteśmy samotnymi wędrowcami, którzy nie widzą sensu ani celu swej wędrówki. Jesteśmy błogosławieni”

Wyróżniony „Nie jesteśmy samotnymi wędrowcami, którzy nie widzą sensu ani celu swej wędrówki. Jesteśmy błogosławieni”

- Nasz Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale żywych. Kocha nas bo jego przymierze wiernej miłości jest naprawdę silniejsze. Silniejsze niż śmierć i jest gwarancją naszego zmartwychwstania – mówił podczas homilii na cmentarzu abp Wojciech Polak, Prymas Polski.


Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystej procesji na cmentarzu św. Piotra oraz mszy świętej Wszystkich Świętych. To święto, przez lata w oficjalnej propagandzie PRL utożsamiane ze świętem zmarłych, częściowo mylone z dniem zadusznych, jest radosnym wyznaniem wiary Kościoła Katolickiego w obcowanie świętych. Samo obcowanie świętych tłumaczy papież Paweł VI. Jako Kościół wierzymy we wspólnotę wszystkich wiernych chrześcijan, a mianowicie tych, którzy pielgrzymują na ziemi, zmarłych, którzy jeszcze oczyszczają się oraz tych, którzy cieszą się już szczęściem nieba i że wszyscy łączą się w jeden Kościół. Wierzymy również, że w tej wspólnocie mamy zwróconą ku sobie miłość miłosiernego Boga i Jego świętych, którzy zawsze są gotowi na słuchanie naszych próśb i wstawiennictwo (Wyznanie Ludu Bożego, które Paweł VI ogłosił w 1968 roku).

Papież Franciszek mówi dziś, że Wszystkich Świętych to święto rodziny. Dziś na cmentarzach nie tylko podczas eucharystii widać było całe rodziny skupione wokół grobów swoich przodków i innych bliskich. Podczas rozpoczynającej uroczystości procesji wierni wraz z kapłanami pod przewodnictwem Prymasa przeszli pośród grobów w modlitwie, zatrzymując się na kilku stacjach. Arcybiskup Polak przewodniczył także mszy świętej oraz wygłosił homilię.

Prymas w swoim słowie do wiernych mówił o tym, że jesteśmy błogosławieni nie kiedy mamy dostatek dóbr materialnych ale dlatego, że codziennie pracując, radując się ale i cierpiąc możemy uczestniczyć w codzienności świętych. - Nie jesteśmy na tym świecie wygnańcami i tułaczami. Nie jesteśmy samotnymi wędrowcami, którzy nie widzą sensu ani celu swej wędrówki. Jesteśmy błogosławieni – mówi Prymas, nazywając też Osiem  Błogosławieństw mapą chrześcijańskiego życia. - Tak, to właśnie my jesteśmy błogosławieni. Jesteśmy szczęśliwi, ale nie przez to, co na tym świecie mamy czy posiadamy, kim wobec siebie i dla siebie nawzajem jesteśmy, co udało nam się w życiu zdobyć czy osiągnąć - tłumaczy abp Wojciech Polak.

Metropolita przywołał także naukę papieża Franciszka mówiąc: - Świętość bowiem dostrzec można w codzienności, w rodzicach pomagających z miłością dorosnąć swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach zarabiających na chleb, w ludziach chorych i starszych, którzy wciąż się uśmiechają.

- Jest to często świętość z sąsiedztwa, świętość osób, które żyją tak blisko nas i są odblaskiem obecności Boga – pointował prymas myśl cytując Ojca Świętego.

Prymas odniósł się także do szczególnego znaczenia jakie nadaje w tym roku Wszystkim Świętym 100. rocznica odzyskania Niepodległości a tym samym 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. - Chciałbym dzisiaj na tej mapie pokazać wam jedno miejsce przy którym już się dziś zatrzymaliśmy. To które jest tutaj prawie w centrum tego cmentarza. Miejsce przy którym zatrzymujemy się dzisiaj ze szczególną wdzięcznością. Bo leżą tam ludzie, którzy swoja krwią wywalczyli dla nas wolność – powstańcy wielkopolscy – przypominał Prymas. - Wielu z nich dało daninę swej krwi. Wielu dosłownie przeżyło prześladowanie dla sprawiedliwości, gdy u progu II wojny światowej hitlerowcy wkroczyli do Gniezna. Wielu odnalazło też w sobie siłę, by po militarnych zwycięstwach, wprowadzać pokój, i w ten nowy sposób przyczynić się do twórczego budowania Ojczyzny i zagospodarowania wolności. Chcemy dziś o nich wszystkich w naszej modlitwie pamiętać – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Jutro w Dzień Zadusznych o godz. 12.00 w Katedrze odbędzie się uroczysta msza św. w intencji zmarłych prymasów, arcybiskupów gnieźnieńskich, biskupów pomocniczych i kanoników Kapituły Prymasowskiej. Eucharystii przewodniczył będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Ostatnio zmienianyczwartek, 01 listopad 2018 20:30

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.