Logo
Wydrukuj tę stronę

XI Zjazd Gnieźnieński i jego rola ekumeniczna

Wyróżniony XI Zjazd Gnieźnieński i jego rola ekumeniczna

Ta rola, o której rzeczywiście często zapominamy zasadzie przyświecała idei powrotu do organizacji Zjazdów Gnieźnieńskich, o czym właściwie dyskutowano od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński, będący ogromnym logistycznym przedsięwzięciem, w którym nie powinno się zapominać o jego ekumenicznym przesłaniu budowania nowej jedności.


Niektórzy uczestnicy XI Zjazdu Gnieźnieńskiego byli tutaj już wczoraj, ale dopiero dziś bardzo wczesnym przedpołudniem I Liceum Ogólnokształcące przeżyło oblężenie spowodowane także kontrolami drobiazgowymi osób wchodzących. Te przeprowadzano z uwagi na przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy, który przybył na miejsce po godz. 11.00 i przywitał wszystkich w auli im. Jana Pawła II, gdzie konferencja się odbywa.

Na widowni, oprócz zaproszonych przedstawicieli zarówno parlamentu, jak również władz wojewódzkich i samorządowych, są także reprezentanci kościoła katolickiego, kościoła prawosławnego i kościoła ewangelickiego, które mają podkreślać charakter ekumeniczny tej konferencji.  

W piątek o godz. 20.00 z Rynku wyruszy Ekumeniczna Droga Wolności z 10 stacjami, biblijnymi czytaniami, rozważaniami i modlitwą, a po wejściu do katedry gnieźnieńskiej homilię wygłosi abp Grzegorz Rys, a błogosławieństwa wiernym udzieli Prymas Polski – abp Wojciech Polak.

Na zwołanym na wczesny poranek briefingu została podana informacja, że każdy uczestnik i samego Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz Ekumenicznej Drogi Wolności zabierze ze sobą prezent. – Każda sesja panelowa będzie rozpoczynana od modlitwy tych trzech tradycji, a każdy uczestnik Zjazdu Gnieźnieńskiego i tej wieczornej Ekumenicznej Drogi Wolności otrzyma Biblię Ekumeniczną – mówi Marta Titaniec, przewodnicząca komitetu organizacyjnego XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

– To też będzie pewnym wydarzeniem, że każdy uczestnik Zjazdu otrzyma tę Biblię Ekumeniczną. To jest naprawdę bardzo piękne tłumaczenie i owoc współpracy, owoc wielkiej jedności wokół tego dzieła, wokół Słowa Bożego. Myślę, że to dobrze, że z takim prezentem, a może nawet bardziej z takim przesłaniem w ręku ludzie stąd wyjadą i każdy do tego jest zaproszony, by to Słowo do ręki wziąć – zauważa abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.

Współorganizatorem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego jest Polska Rada Ekumeniczna, którą reprezentuje jej przewodniczący bp Jerzy Samiec i w którego skład wchodzi siedem Kościołów, w tym trzy wspomniane. – Europa, a także Polska była zawsze różnorodna pod tym względem i ta różnorodność jest tym czymś, co dodaje kolorytu. Jak jest więcej kolorów, gdy patrzymy na coś, to jest zawsze zdecydowanie na to lepiej patrzeć. Jeśli mówimy o polskiej rzeczywistości, to muszę powiedzieć, że ta współpraca pomiędzy Polską Radą Ekumeniczną, a także pomiędzy innymi Kościołami jest coraz bardziej szeroka. Ta biblia świadczy o tym, że mamy wspólne korzenie i wspólną wiarę, która powoduje, że teraz możemy w rodzinach mieszanych wyznaniowo czytać właściwie ten sam egzemplarz – zauważa bp Jerzy Samiec.

W sobotę o godz. 17.00 w ośmiu parafiach będą odbywały się także nabożeństwa ekumeniczne z procesyjnymi wejściami Biblii do kościołów oraz odśpiewaniem Hymnu do Ducha Świętego (kościoły: pw. bł. Bogumiła - ul. Cicha, pw. św. Michała Archanioła - ul. Wyszyńskiego, pw. bł. Jolenty - Wierzbiczany, pw. Św. Trójcy - ul. Farna, pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana - ul. 28 grudnia, pw. św. Maksymiliana Kolbe - ul. Kwiatowa, pw. bł. Radzyma Gaudentego - pl. ks. kan. Zbigniewa Kapturczaka, pw. św. Jakuba Apostoła - Modliszewko).

Ostatnio zmienianypiątek, 21 wrzesień 2018 17:44
Informacjelokalne.pl