http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

XI Zjazd Gnieźnieński już trwa

Wyróżniony XI Zjazd Gnieźnieński już trwa

Modlitwą ekumeniczną i przyjazdem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęto uroczyście XI Zjazd Gnieźnieński. Podczas zorganizowanego otwarcia  konferencji głos zabrali najpierw jego organizatorzy, którzy wskazywali przede wszystkim na tegoroczne hasło konferencji i jego tematy.


XI Zjazd Gnieźnieński będzie przebiegał pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” i potrwa do niedzieli. – W tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę chcemy jeszcze raz potwierdzić naszą odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, Ojczyzny i Europy – podkreśla abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. – Chrześcijanie od początku nosili w sobie przekonanie, więcej, pewność, że to co dają światu jest prawdziwą wolnością. Ich przesłanie zawsze budziło ogromną nadzieję na przyszłość, a źródłem chrześcijańskiej nadziei nie była jakaś nowa ideologia czy nowa filozofia, ale konkretne doświadczenie, wydarzenie, spotkanie z osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, to Jezus, który - jak mówi papież Franciszek - umarł ze względu na miłość – tłumaczy abp Polak.

– Europę tworzą dziś wolni ludzie, tworzą niepodległe i wolne narody, ale Europa ludzi wolnych, to jest Europa ludzi zdolnych do przekraczania dzielących ich barier, nieufności, ludzi wezwanych w imię wolności do budowania, a nie do niszczenia. Czy zatem jest wolność prawdziwa, pyta w jednej ze swoich katechez wrześniowych papież Franciszek, czy polega ona tylko na możliwości wyboru? Z pewnością jest to jeden z elementów wolności, którą staramy się, żeby każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie była zapewniona, ale dobrze wiemy, że aby być prawdziwie wolnymi czy szczęśliwymi, nie wystarcza możliwość czynienia tego, na co mam ochotę. Prawdziwa wolność, to naprawdę coś więcej, to coś znacznie więcej. Podejmując więc refleksję na temat wolności w obliczu współczesnych wyzwań dla Europy, Polski, Kościoła, jako chrześcijanie i ludzie dobrej woli musimy powracać do jej źródła, ono bije w człowieku, jest stworzone na obraz i podobieństwo Boga, odkupione i zbawione w Jezusie Chrystusie, wyzwolone obdarowanym wolnością, a jednakże wezwanym do jej odpowiedzialnego używania – przekonuje Prymas Polski.

Konkludując metropolita gnieźnieński nawiązuje wreszcie do słów papieża Jana Pawła II sprzed wielu lat. – Przyjmujemy wezwanie, by tworzyć Europę ludzi wolnych, aby odpowiadać na wezwanie do życia w wolności, aby się wolności uczyć, także tutaj na Zjeździe, abyśmy wpatrzeni w naszych nauczycieli wolności: kard. Karola Wojtyłę, potem Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, a także świadków wolności z wszystkich naszych kościołów, których dziś sobie przypomnimy, byśmy wciąż od nowa uczyli się, jak mówił Jan Paweł II, tej podstawowej prawdy o wolności, a mianowicie: „naród ginie, gdy znieprawia swego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza” – dodaje abp Polak.

W XI Zjeździe Gnieźnieńskim od dziś uczestniczy wielu gości zagranicznych oraz władze samorządowe i parlamentarzyści. Łącznie akredytowanych jest ponad tysiąc polityków, prelegentów, duchownych, działaczy przeróżnych stowarzyszeń oraz dziennikarzy. – Zjazd Gnieźnieński to jest spotkanie i cieszymy się, że są wśród nas goście z Belgii, Holandii, Szwajcarii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Niemiec Włoch i Watykanu – mówi Marta Titaniec, przewodnicząca komitetu organizacyjnego na XI Zjeździe Gnieźnieńskim. – Jest to spotkanie na dwóch poziomach. Pierwszym poziomem jest poziom międzyludzki, czyli spotkanie człowieka z człowiekiem, a drugim natomiast jest spotkanie nas, chrześcijan z Bogiem. Na najbliższe trzy dni przygotowaliśmy siedem paneli i cztery wykłady, w których uczestniczy ponad 40 prelegentów, w tym również nasi goście zagraniczni. Poruszamy tematy historyczne, pytamy i rolę Polski w Europie, co oznacza miłość Ojczyzny i jak być dzisiaj razem w Europie, każdy ze swoją odzyskana wolnością – zapowiada M. Titaniec.

– Nie uciekamy od współczesnych kryzysów, uchodźczego czy tematu niepełnosprawności. Chcemy pokazać, jak żyć pojednaniem. W sobotę wysłuchamy też koncertu Stanisławy Celińskiej z zespołem. Zjazd to dzielenie się, więc zapraszamy na 22 warsztaty prowadzone przez trenerów, gdzie będzie można podzielić się swoim doświadczeniem, nawiązać współpracę. Będzie to czas wspólnego, oddolnego szukania odpowiedzi na pytanie, co z tym zrobić, pomogą ja, co możemy my, jak możemy różnorodne myślenie połączyć w dialogu i wspólnym działaniu. Tematy, podobnie jak panele są fascynujące, jak mówić o historii, żeby nie dzieliła i jak rozmawiać o polityce, żeby się nie pokłócić, czy patriotyzm wyklucza bycie Europejczykiem oraz czego nas uczą tragiczne przeżycia europejskie, takie jak Auschwitz i jak budować przestrzeń dobra wspólnego – wymienia M. Titaniec.

Tematem przewijającym się przez Zjazd Gnieźnieński będzie tradycyjnie ekumenizm. – Ludzkość zawsze dążyła do wolności, jako jednej z wartości podstawowych. Niestety wolność jednych często ogranicza wolność innych, bo przecież hasło „wolność” towarzyszyło różnym wojnom i rewolucjom, a które były naznaczone przelewem ludzkiej krwi. Gdy mówimy o wolności, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona również od nas odpowiedzialności i to już dzisiaj było wielokrotnie powtarzane. Wolność musi być powiązana z odpowiedzialnością, by umieć z niej we właściwy sposób korzystać i by korzystając z własnej wolności tworzyć przestrzeń do korzystania z wolności dla innych, a może czasami powinniśmy troszkę ograniczyć swoją własną wolność, bo dojrzałe kraje demokracji są wyczulone na prawa mniejszości, a to właśnie w podejściu do słabszych i mniejszych możemy pokazać swoją własną dojrzałość – zauważa  bp Jerzy Samiec z kościoła ewangelicko-augsburskiego, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej.

Gościem specjalnym podczas otwarcia konferencji był prezydent RP - Andrzej Duda, który powiedział m. in. że działanie na rzecz wolności powinna być oparta na dążeniu do sprawiedliwości. Na temat przemówienia polskiego prezydenta pisać będziemy w osobnej relacji.

Ostatnio zmienianysobota, 22 wrzesień 2018 12:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.