http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zmarł ks. Ryszard Balik

Wyróżniony Fot. archidiecezja.pl/J. Andrzejewski Fot. archidiecezja.pl/J. Andrzejewski

Dzisiaj, 15 września zmarł ks. kan. Ryszard Balik, długoletni proboszcz i budowniczy kościoła pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 19 września o godzinie 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski.


Śp. ks. kan. Ryszard Balik urodził się 30 września 1942 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi, w 1961 roku wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, w 1967 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Czerniaka w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Posługę kapłańską jako wikariusz rozpoczął w parafii w Białośliwiu (1967-1968). Następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu (1968-1975) pełniąc jednocześnie funkcję duszpasterza głuchoniemych, w parafii pw. św. Marcina w Jarocinie (1975-1980) oraz w parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie (1980-1981).

W 1981 roku został mianowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego wikariuszem-ekonomem nowo utworzonej parafii pw. bł. Jolenty na gnieźnieńskim osiedlu Arkuszewo, z zadaniem zorganizowania parafii i wybudowania kościoła. Parafia erygowana została 1 lipca 1981 roku przez następcę Prymasa Tysiąclecia kard. Józefa Glempa. Oficjalną nominację na proboszcza śp. ks. Ryszard Balik otrzymał  9 października 1981 roku. W parafii duszpasterzował nieprzerwanie do chwili śmierci. W czasie długoletniej służby dla Kościoła gnieźnieńskiego był również zaangażowany w Radzie Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach dziewięćdziesiątych został powołany na członka Rady Administracyjno-Gospodarczej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Był również dziekanem dekanatu gnieźnieńskiego II oraz kanonikiem gremialnym Kapituły Prymasowskiej w Gnieźnie.

Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana odbędzie się w kościele pw. bł. Jolenty w Gnieźnie we wtorek 18 września o godzinie 18.00 pod przewodnictwem abp. seniora Józefa Kowalczyka.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w środę 19 września o godzinie 11.00 w kościele pw. bł. Jolenty w Gnieźnie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Śp. ks. kan. Ryszard Balik spocznie na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. Zmarłego kapłana powierzamy Bożemu miłosierdziu.
Ostatnio zmienianysobota, 15 wrzesień 2018 13:53

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.