http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Twardy budowniczy mostów” z medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”

Wyróżniony „Twardy budowniczy mostów” z medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”

Prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Wojciech Polak odebrał medal honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim”, który nadała mu kapituła honorowa Stowarzyszenia Żydów, Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.


Organizacja działa od 1991 roku, a wśród jej członków jest obecnie już tylko ok. 230 osób, tj. 11 proc. wszystkich kombatantów, którzy przynależeli do niej w momencie powoływania. Medal Honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” został wybity po raz pierwszy przy okazji 50-lecia wybuchu powstania w 1993 roku i jest przyznawany odtąd corocznie. - Do tej pory takie medale otrzymali: dwaj prezydenci Stanów Zjednoczonych, dwaj prezydenci Izraela oraz polski prezydent Lech Kaczyński, a ponadto wojskowi, naukowcy, parlamentarzyści oraz pisarze i dziennikarze – mówi Tomasz Miedziński ze Stowarzyszenia Żydów, Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, które przyznaje to wyróżnienie.

– Jego Ekscelencja jest ceniony za zasługi dla dobra wspólnego, dialogu międzyludzkiego, głoszenie haseł o konieczności udzielania pomocy bliźnim, a dla nas, Żydów polskich jest także ceniony za głoszenie nie przez wszystkich akceptowanych w słowie i piśmie wyrazów przeciwko wszelkim przejawom ksenofobii oraz rasizmu, nacjonalizmu i antysemityzmu – uzasadnia T. Miedziński.

Uroczystość odbyła się we wczesne piątkowe popołudnie w rezydencji Prymasów Polski w Gnieźnie, a samo wyróżnienie zostało przyznane na tydzień przed rozpoczęciem uroczystości rocznicowych z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. – W mediach czcigodny ksiądz arcybiskup zyskał określenie, że to „twardy budowniczy mostów” i my przyłączamy się dziś do tego zawołania i jesteśmy szczęśliwi, że Ksiądz Prymas wyraził zgodę na przyjęcie naszego wyróżnienia – dodaje T. Miedziński.

- Jestem z tego pokolenia, które jest winne pamięć tym wszystkim, którzy cierpieli, by nasza Ojczyzna była wolna i niepodległa, by ratować życie ludzkie, by być i żyć w świecie wolnym przede wszystkim od nienawiści, od złości i cierpienia – podkreślał odbierając wyróżnienie abp Wojciech Polak, który powiedział, że nie traktuje tego medalu jako nagrody za swoje zasługi, ale jako wielkie wyzwanie. – Traktuję ten Medal Honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” jako zadanie, jako wyzwanie i mobilizację, które wasze pokolenie stawia naszemu pokoleniu, wcale niełatwe, wcale nieproste w tej dzisiejszej rzeczywistości, tak różnej przecież od tej, w której wam przyszło kiedyś żyć, ale niemniej zobowiązującej wymagającej i niemniej kosztującej człowieka – tłumaczy abp W. Polak.

Pośród gratulujących przyznanego odznaczenia znaleźli się dziś poprzednicy metropolity gnieźnieńskiego, abp Henryk Muszyński i abp Henryk Kowalczyk. – Chciałbym przypomnieć tu dziś słowa św. Jana Pawła II, dziś mało znane słowa: „Łączy nas wspólna pamięć i wspólna wiara w jedynego żywego Boga” – przypomina abp Henryk Muszyński. – Jan Paweł II kiedyś powiedział m. in. w spotkaniu z Żydami, ocalonymi i pochodzącymi z Polski: „Być chrześcijaninem, w głębokim tego słowa znaczeniu, oznacza być Żydem, być włączonym w jedno przymierze zawarte z Abrahamem, wiarą w Boga, w Abrahama, utrzymaną przez Izraela Jakuba, aż do wypełnienia planu zbawczego w Jezusie Chrystusie. To jest program i zadanie dla nas wszystkich do końca świata – podsumowuje abp H. Muszyński.

Ostatnio zmienianypiątek, 13 kwiecień 2018 15:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.