http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wyjątkowa procesja…

Wyróżniony Wyjątkowa procesja…

Kilka tysięcy wiernych przeszło w sobotę wieczorem ulicami Gniezna w procesji ku czci świętego Wojciecha. Dopisała pogoda, a także wierni, którzy licznie uczestniczyli w święcie miasta. Jutro o godz. 9.15 rusza procesja powrotna w stronę katedry.


Po odprawieniu nieszporów z katedry gnieźnieńskiej ulicami miasta ruszyła tradycyjna procesja odpustowa z Trumienką Świętego Wojciecha i relikwiami innych świętych i błogosławionych. Po kilkudziesięciu minutach procesja dotarła do Wzgórza Barskiego, gdzie przed kościołem Michała Archanioła wiernych pozdrowiono, a następnie odśpiewano Apel Jasnogórski i udzielono wszystkim błogosławieństwa.

– Dziękujemy Panu Bogu za tę piękną pogodę, która daje nam w tych dniach, abyśmy mogli uwielbić Go przez naszych świętych błogosławionych – mówił abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. – Dziś w Ojczyźnie naszej szczególny dzień, cieszymy się bowiem radością nowej błogosławionej, Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, kobiety która w codzienności świadczyła miłosierdzie swoim bliskim, a wraz z nią dzisiaj w Gnieźnie pragniemy dorocznym zwyczajem uczcić świętego Wojciecha, dziękujemy za jego wstawiennictwo za nami, za naszym miastem, za naszą archidiecezją oraz naszą Ojczyznę, bo przecież jest głównym patronem Polski – przypomniał.  

- Kończymy także uroczyście jubileusz 600-lecia prymasostwa i dlatego jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, że na ten szczególny dzień zakończenia naszego jubileuszu posłał do nas swojego specjalnego wysłannika, legata papieskiego, ks. kard. Vincenta Nicholsa, arcybiskupa i metropolitę Londynu oraz prymasa Anglii i Walii, którego bardzo serdecznie przywitajmy – zawołał abp Polak.

- Najmilsi bracia i siostry w Chrystusie to dla mnie wielkim przywilejem i honorem, aby być tutaj w imieniu papieża Franciszka i posłać wam jego modlitwę, pozdrowienia i błogosławieństwo, prosząc również o wasze modlitwy w jego intencji. W tych dniach za nowa nasz papież Franciszek uczy nasz, że w obrazie świętych Pan Bóg pisze dla nas nową ewangelię. Modlimy się dzisiaj poprzez wstawiennictwo naszego patrona, aby Duch Święty pisał na nowo w naszych sercach i naszych rodzinach, w naszych domach tę nową ewangelię, ewangelię życia. Dziękuję za waszą wiarę i za wasze świadectwo i proszę was abyście wytrwali w wierze w tym narodzie polskim – apeluje kard. Vincent Nichols.

Do wiernych przemawiali krótko również biskupi przybyli do Gniezna z różnych stron Europy. – Patrzymy na świętego Wojciecha, który nie chciał stać w miejscu, ale chciał wędrować z Ewangelią. W czasach dzisiejszych mamy nieść Ewangelię nie tylko w sensie geograficznym, w nowe miejsca, ale zwłaszcza tam gdzie brakuje nadziei, miłości i wiary. Mamy nieść tę Ewangelię, jak naucza papież Franciszek, tam gdzie jej brakuje i na peryferie, gdzie czuje się jej braki lub jakieś niedostatki – zauważa abp Liongin Virbalas z Kowna, który przewodniczył całej procesji.

Pozdrowienia przekazali także: arcybiskup Astany w Kazachstanie - Tomasz Peta oraz biskup Granauskas z Litwy, a na koniec nowy czeski biskup – Zdenek Wasserbauer.

Ostatnio zmienianyniedziela, 29 kwiecień 2018 00:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.