http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Pierwsze wrażenia z Koronacji Królewskiej

Wyróżniony Pierwsze wrażenia z Koronacji Królewskiej

Co się dzieje na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie? Trwa właśnie pierwszy dzień Koronacji Królewskiej, a w tej słynnej imprezie biorą udział licznie przybyłe tu grupy turystyczne oraz tutejsi mieszkańcy. Na placu pielgrzyma można spotkać mnóstwo atrakcji, od dawnych stanowisk rzemieślniczych po inne kramy warsztatowo-degustacyjne, a nawet słowiańskie studio tatuażu.


Co dziś wiadomo na temat handlu i wymiany towarowej między mieszkańcami osad piastowskich. Wiedza dotycząca tego zagadnienia sięga czasów dalekiego średniowiecza, kiedy na polskich ziemiach takie relacje powstawały. - Przez tereny dzisiejsze Polski przechodziły liczne szlaki handlowe, one były ważne i dobre materialnie dla kupców z naszego regiony, ale nie tylko, bo tutaj przewijały się także towary ze stref arabskich. Wolin, to było jedno z miast handlowych, które spalili później Wikingowie, to był jeden z największych ówczesnych ośrodków handlowych w Europie, w którym zamieszkiwało 10 tys. osób, co jak na ten czas było duże miasto – opowiada Przemysław Kubiczek z drużyny wojów słowiańskich Dąb Pomorza w Toruniu.

- Przybywali więc tutaj kupcy ze wszystkich zakątków świata, to była niemal cała Europa i jeszcze trochę Azji i wymieniano dosłownie wszystko, od biżuterii srebrnej, bo złota wtedy tu było mało, przez bursztyn znany dobrze wszystkim w tym kraju, skóry i płody rolne, po inne wytwory rzemieślników, np. snycerki, kowalstwa, bednarstwa. Nasi osadnicy handlowali również wszystkim, co były wtedy osiągalne, czyli wszystkim, o czym chwilę wcześniej powiedziałem. Przez ten brak przekazów piśmiennych nie wiemy, co się tutaj dokładnie działo, jednak wszystkie wykopaliska potwierdzają, że my tutaj funkcjonowaliśmy tak samo, jak każde inne państwo, zarówno skandynawskie czy Europy Zachodniej – dodaje  P. Kubiczek.

I taką właśnie jest prezentowane życie codzienne osadników przy pomocy licznych kramów rzemieślniczych, które specjalnie przygotowano na właśnie trwającą Koronację Królewską w Gnieźnie. Co można znaleźć wśród gąszczu straganów i namiotów? - Tatuaże wtedy także się robiło, potem jedynie były okresy, że one bywały bardziej lub mniej modne. Ja się zajmuję tatuażem etnicznym i mamy znalezionych kilka mumii, bardziej z okresu scytyjskiego, gdzie motywami wiodącymi były tatuaże zwierzęce. To były wtedy także amulety, bo na pewno wierzono, że dany tatuaż mógł dodawać siły jakiemuś wojownikowi – wyjaśnia Michał Małek, który tatuaże wykonuje w swoim małym, zainscenizowanym namiotowym studio. - Wiemy też, że dziś tatuaże się często kojarzą z jakąś patologią, pierwotnie natomiast tatuaże mogła nosić tylko klasa wyższa. Robienie tatuaży kiedyś miało całą otoczkę religijną, duchową i nie wszyscy sobie mogli na niego pozwolić – dopowiada Luiza Godlewska-Moros z Mazowieckiej Drużyny Wojów „Weles” z Brwinowa pod Warszawą, która skorzystała z takiej możliwości i sobie sprawiła nowy tatuaż.

Na koniec spotykamy jeszcze polową kuchnię słowiańską i tu też udaje się nam wypatrzeć coś szczególnego. - Na naszej patelni jest aktualnie przygotowywany gulasz wieprzowy z cebulą, pokrzywą, czarnuszką i to będzie jeszcze doprawione mielonym korzeniem z babki lancetowatej. Finalnie podajemy ten gulasz z ciecierzycą, którą gotujemy w drugim garnku – podaje przepis Agnieszka Zawałow, która do Gniezna przyjechała z Łodzi, wspólnie z jednym z zespołów rekonstrukcyjnych.

I co się rzuca na samym wejściu, czyli wciąż tworząca się rzeźba gliniana, to już tradycja Koronacji Królewskiej. - To będzie scena zabicia Świętego Wojciecha. Właśnie przystępujemy do jego lepienia i on będzie tu leżał z krzyżem w ręku, a nad nim jego oprawca – informuje rzeźbiarka z Brygady Pigmaliona w Poznaniu.

Wieczorem czeka nas punkt kulminacyjny całej imprezy. Od godz. 21.15 będzie pokazywany w kilku odsłonach kilkunastominutowy spektakl animowany pt. „Historia Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”, który zostanie wyświetlony na elewacji budynku katedry gnieźnieńskiej od strony pomnika Bolesława Chrobrego.

Ostatnio zmienianysobota, 29 lipiec 2017 19:18

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.