http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Historia Gniezna w nowej odsłonie!

Wyróżniony Historia Gniezna w nowej odsłonie!

Za nami kulminacyjny punkt programu Koronacji Królewskiej. Gnieźnianie obejrzeli filmik, który został specjalnie przygotowany na okazję tegorocznych inscenizacji historycznych w formie 3D wideo mappingu.


W sobotę wieczorem na elewacji budynku katedry gnieźnieńskiej miała miejsce głośno zapowiadany i długo wyczekiwany premierowy pokaz filmiku animowanego pt. „Historia Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”. - Spektakl zrobiony jest w technologii wideomappingu. Ta technologia polega na projekcji wielkoformatowej na danej przestrzeni. Ten projekt opowiada parę wątków historii Gniezna i całej Polski. Są cztery tematy: historia świętego Wojciecha, historia Ottona III i Bolesława Chrobrego, koronacja trzech królów, arcybiskupstwo – mówi Maciej Cecotka, dyrektor kreatywny i właściciel firmy Free The Colors oraz reżyser filmiku, który gnieźnianie dziś widzieli po raz pierwszy.

Takie wyrazy artystyczne mają za zadanie docierać do dużo większej liczby odbiorców. - To jest nowa forma przekazu, nowa technologia. To nie jest nawet stricte historyczne opowiadanie, bo to jest akurat traktowane ogólnikowo. My tutaj trzymamy się raczej kostiumów, bardziej scenografii i to jest bardzo luźno podane, ale właśnie w takiej formie, która kształci i ma pokazać nam naszą historię w sposób, który jest bardziej przyswajalny niż  sama wiedza przekazywana w szkołach. Ważne, żeby to potem pozostało w głowach oglądających, a do mówienia o detalach, szczegółach są już lepsze instrumenty – tłumaczy M. Cecotka.

Proces powstawania tego filmu był długi, aczkolwiek bywają dłuższe przygotowania, jak mówi twórca obrazu. - Jest tak, że tego typu projekty przygotowuje się przez długie miesiące, a ten filmik przygotowywaliśmy w czasie około dwóch miesięcy, to był okres krótki, ale uważam spektakl za dość udany – ocenia reżyser.

Kilkunastominutowy filmik będzie można niebawem także zobaczyć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. W filmie pojawili się, jako aktorzy pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury.

Media

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 31 lipiec 2017 14:28

1 komentarz

  • Patryk
    Patryk sobota, 25, listopad 2017 17:14 Link do komentarza Raportuj

    Świetny pokaz i bardzo fajnie, że organizator / właściciel firmy nie ukrywa swoje orientacji seksualnej, w czasach, kiedy dużo osób wstydzi się coming out. Panie Maćku, tak dalej!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.