http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Chiara Luce Badano i Wszyscy Święci – Noc Świętych w Gnieźnie

Tegoroczna, Noc Świętych w Gnieźnie miała jedną wiodącą bohaterkę. błogosławioną Chiarę Luce Badano, która zmarła nie skończywszy 19 lat, a na ołtarze wyniósł ją Benedykt XVI w 2010 roku. Została błogosławioną w niespełna 30 lat po śmierci. To przykład niemal namacalny, który może być bliski młodym ludziom. Tradycyjne jednak pojawili się na Nocy Świętych inni święci, w których postaci wcielała się młodzież poszczególnych parafii.


W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych po raz dwunasty młodzież gnieźnieńskiej archidiecezji spotkała się w Kościele Garnizonowym by przeżyć nabożeństwo a potem przejść procesyjnie ulicami Gniezna do katedry. Uczestniczki Focolari z Gniezna przybliżyły tę pełną radości dziewczynę jaką była Chiara Luce Badano.

- Nie chciałbym, aby było to rozumiane jako coś alternatywnego do Halloween. To dwa bardzo różne wydarzenia, dwie różne rzeczywistości a przede wszystkim dwa inne przesłania. Noc Świętych mówi o życiu, o świętości, o radości. Chcemy pokazać, że świętość jest rzeczą aktualną, dlatego wybieramy różnych świętych, także – jak w tym roku – bardzo współczesnych, aby młodzi ale też starsi w ich przykładzie znaleźli odniesienie własnie do swojego życia – mówi ksiądz Dominik Poczekaj, wikariusz parafii Świętej Trójcy w Gnieźnie. . - Myślę, że w czasach w których młodzi ludzie potrzebują i szukają wyrazistych mocnych wrażeń i przeżyć, święci mogą im to dać. W pewnym sensie są super bohaterami godnymi naśladowania. Warto jednak zauważyć, że ich bohaterstwo zawiera się w codzienności nie w spektakularnych czynach od czasu do czasu. Od każdego ze świętych możemy się uczyć czego innego – dodaje  ks. Poczekaj.

W Kościele Garnizonowym o możliwości zamanifestowania swojej wiary przy okazji Nocy Świętych mówił Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Do młodzieży zwrócił się także biskup Krzysztof Wętkowski, który mówił raczej o tym czym jest przykład świętych. - Trudno jeszcze mówić czym jest ta Noc Świętych bo to dość nowa inicjatywa. Zapewne jednak zwraca uwagę na znaczenie świętych, na to że możemy z nich czerpać.  Wydaje mi się, że każda noc jest w jakimś sensie albo przynajmniej może być nocą świętych. Obcowanie świętych to część naszej katolickiej rzeczywistości – powiedział nam biskup K. Wętkowski.

Po prezentacji bohaterki spotkania Chiary Luce Badano, uczestnicy Nocy Świętych ruszyli w procesji do katedry gnieźnieńskiej, w drodze modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. W katedrze miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa zawierzenia. Rozwiązano także konkurs plastyczny dedykowany Chiarze Luce Badano.

Ostatnio zmienianywtorek, 01 listopad 2016 00:11

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.