Logo
Wydrukuj tę stronę

Proces chrystianizacji trwa nadal?

Wyróżniony Proces chrystianizacji trwa nadal?

W murach Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie rozpoczęła się konferencja naukowa na temat konwersji i sakralizacji władzy, a także poruszająca kwestie związane z chrystianizacją Europy. W konferencji udział biorą referenci z: Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Lednicy i Gniezna, a także naukowcy z Pragi. Łącznie zaplanowanych zostało szesnaście wykładów, których wysłuchać można w środę i czwartek.


W swoich rozważaniach uczeni zajmują się całą kontynentalną Europą począwszy od schyłkowego antyku, poprzez czasy merowińskie, karolińskie i ottońskie, aż do czasów pełnego zaszczepienia chrześcijaństwa i jego recepcji w XII wieku. - Ta konferencja stanowi pewnego rodzaju perełkę w ramach tego cyklu spotkań z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski organizowanych tutaj już od pewnego czasu. Ten cykl spotkań cieszy się niezwykłym uznaniem i niezwykła renomą, a to jest przede wszystkim zasługa pana prof. Leszka Weteski, który wkłada ze strony gnieźnieńskiej całe swoje serce w to, aby te Colloquia Mediaevalia Gnesnensia mogły działać i funkcjonować – przyznaje prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. - Myślę, że referaty wygłoszone na tej konferencji wykażą wiele niuansów, o których normalnie w publikacjach czy dyskusjach mniej się mówi, jak chociażby chrystianizacja poddanych, która jak możemy założyć nie zawsze przebiegała tak bardzo po chrześcijańsku, jak by się wydawało. Życzę udanych dyskusji i oczywiście zakładam, że materiały z tej konferencji wkrótce ukażą się także drukiem – dodaje.

Dyskusję zainicjowały wspólnie Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie w ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Gnieźnie, ale także Instytut Historii UAM w Poznaniu. - Ten problem rzeczywiście jest ważny i gorący, nie powinien być tylko tematem jubileuszowym, ale w pewnej dłuższej perspektywie głębiej badany. Oto bowiem ze zmianą pokoleń pewne kwestie widzimy inaczej, jak chociażby sakralizacja władzy czy nawet bardziej powiedzielibyśmy apoteoza. Czy ona chrześcijaństwu służyła, bo przecież kontestowano poprzednie formy apoteozy, które już za czasów Oktawiana miały już pewną wypracowaną przecież i może nawet doskonała postać. To jest jeden z tematów do dyskusji – zauważa prof. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu.

O tym, że chrystianizacja nie jest aktem, tylko zjawiskiem przekonuje prof. Józef Dobosz, dyrektor Instytutu Historii UAM w Poznaniu. - O ile chrzest przecież może być aktem, to proces chrystianizacji jest już raczej ogromnym zjawiskiem. My się nad tym zastanawiamy od wielu konferencji, jak rozwiązać kwestię takiego potężnego zjawiska, jak chrystianizacja. Są przecież zwolennicy takiej interpretacji, że to nawet do dzisiaj trwa i przybiera różne formy, oblicza. Poniekąd chyba na tej konferencji nam to wyjdzie, bo ona jest taka trochę transepokowa i nie dotyczy tylko średniowiecza, tak jak to jest zazwyczaj. Wchodzimy przecież w późny antyk, a myślę nawet, że z czasem powinniśmy przekroczyć kolejną granicę, czyli wejść także we wczesną nowożytność w Europie – prognozuje prof. Dobosz.

Pierwszy dzień (środa, 19 października) to panel dotyczący władców chrystianizatorów. Drugiego dnia (czwartek, 20 października) historycy zajmą się tematem ideologii władzy i kościoła oraz ich strukturami. W konferencji udział biorą referenci z: Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Lednicy i Gniezna, a także naukowcy z Pragi, których wykłady zaplanowano na dzisiejsze popołudnie (ok. godz. 16.00 i 17.00).

Ostatnio zmienianyśroda, 19 październik 2016 13:05
Informacjelokalne.pl