http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Branża turystyczna ze Szlaku Piastowskiego zawita do Gniezna

Wyróżniony Branża turystyczna ze Szlaku Piastowskiego zawita do Gniezna

Jak informowaliśmy już przed tygodniem w najbliższy weekend zaplanowano ponad dziewięćdziesiąt wydarzeń na trasie Szlaku Piastowskiego w ramach jego promocji i przy okazji przypadającego Światowego Dnia Turystyki. Dzień wcześniej w Gnieźnie odbędą się także wojewódzkie obchody tego święta. Znamy szczegóły tego wydarzenia.


W ten piątek do Gniezna przyjadą przedstawiciele branży turystycznej z całego terenu nowego Szlaku Piastowskiego, który rozciąga się od Wielkopolski po Kujawy. To właśnie tutaj, w Pierwszej Stolicy Polski odbędą się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki pod honorowym patronatem Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego. - To jest impreza zamknięta dla branży turystycznej. Gniezno obrano na miejsce obchodów z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski – informuje Agnieszka Rzempała-Chmielewska, wicedyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. - To będą przedstawiciele samorządów lokalnych, izb turystyki, zrzeszeń przewodników, obiektów turystycznych na naszym Szlaku Piastowskim oraz wszystkich tych ważnych osób i podmiotów, które maja coś do powiedzenia, jeśli chodzi o turystykę – dodaje.

Część oficjalna uroczystości rozpocznie się o godz. 10.00 w  auli Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, gdzie gości powitają gospodarze uroczystości, tj. marszałek Marek Woźniak, starosta Beata Tarczyńska i Dorota Nowacka, burmistrz Pobiedzisk. W części prelekcyjnej goście wezmą udział natomiast w kilku wykładach: - Pierwszy pt. „Drogami początków państwa polskiego. Szlak Piastowski – jego przesłanie i idea” wygłosi prof. Andrzej Wyrwa z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Drugi pt. „Turystyka dziedzictwa na nowym Szlaku Piastowskim, założenia budowy nowoczesnego produktu turystyki kulturowej wygłosi dr. hab. Armin Mikos von Rohrscheidt – dodaje.

Następnie głos zabierze również Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu opowie o wszystkich działaniach, które w ostatnim czasie dzieją się na Szlaku Piastowskim. - Tam będzie także moje wystąpienie, jako prezesa Klastra Turystycznego. Opowiem o tym, co już w tym roku udało się nam zrobić – wspomina A. Rzempała-Chmielewska. Potem przewidziano także wręczanie nagród dla osób zasłużonych dla turystyki oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. - Po tej części merytorycznej przyjdzie czas na spotkania i rozmowy w kuluarach i będziemy chcieli pokazać także to, co mamy najciekawszego u nas na terenie powiatu gnieźnieńskiego – mówi dalej prezes Klastra Turystycznego.

Dla przyjezdnych zaplanowano trzy trasy zwiedzania: - Pierwsza trasa, to są obiekty Szlaku Piastowskiego w Gnieźnie. Druga trasa, to są obiekty Szlaku Piastowskiego, które mamy na Ostrowie Lednickim. Trzecia trasa, to chcielibyśmy pokazać jako przykład, jak można promować inne obiekty, czyli tzw. „niepiastowskie”. Na trzeciej trasie zamierzamy pokazać zabytki kultury technicznej w Gnieźnie. Powiem, że na tę trzecią trasę mamy największe zainteresowanie – podkreśla A. Rzempała-Chmielewska.

Skąd pomysł na to ostatnie rozwiązanie? - To jest nasza odpowiedź na te wszystkie argumenty, które kiedyś były podnoszone, że jakieś obiekty wypadły z tego szlaku, bo nie były niepiastowskie. Rzeczywiście one nie są piastowskie, ale od pomysłowości osób z reklamy, marketingu, promocji w danym samorządzie zależy, czy będzie umiejętność „sprzedania” tych obiektów w przestrzeni Szlaku Piastowskiego. To chcemy pokazać – podsumowuje nasza rozmówczyni.
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 26 wrzesień 2016 12:46

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.