http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Housowe granie do rana i... historia Polski według prof. Bralczyka

Wyróżniony Housowe granie do rana i... historia Polski według prof. Bralczyka

Do godz. 4.00 rano z okazji rozpoczęcia wakacji w Miejskim Ośrodku Kultury można było potańczyć w rytmach muzyki house, którą zaprezentowano w najróżniejszych odmianach jej brzmienia. Pierwszą Stolicę Polski odwiedził właśnie w tym celu jeden z najbardziej znanych artystów w Polsce, który stanął za stołem mikserskim. W tym samym czasie w holu rozbrzmiewał głos prof. Jerzego Bralczyka, który opowiadał o najważniejszych zdaniach wypowiedzianych w historii Polski.


Relację z tego wydarzenia śmiało możemy rozpocząć od stwierdzenia, że takiej imprezy w Gnieźnie dawno nie było. Plany zorganizowania jej na zielonym zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury pokrzyżowała niestety pogoda. Niestety przełożyło się to w dużym stopniu na frekwencję, która nie była zbyt duża, choć każdy z odwiedzających potwierdzi, że jednak warto było tam być. Ostatecznie całość przeniesiono do wnętrz budynku i to właśnie tam zabrzmiały dźwięki, które zaserwowano w Gnieźnie w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego.

Przypomnijmy, że pomysłodawca tej inicjatywy chciał nawiązać poprzez muzykę z gatunku „house” do 1050. rocznicy Chrztu Polski. - Zastosowałem dwa słowa kluczowe, które wiążą się z Gnieznem i doszedłem do hasła „house” czyli dom, dom chrztu i prostą drogą z takich przemyśleń wyszło mi hasło „House of 1050”. Złożyłem projekt na konkurs, który odbywał się w Urzędzie Miasta i udało się – mówi Tomasz Sosnowski, dziennikarz Radiowej Czwórki i organizator imprezy, który od kilku lat mieszka w Gnieźnie.

Inicjatywa ma głębszy sens, jak wynika z dalszej części rozmowy. -
Konsekwencje tego są bardzo fajne i prowadzą do dalszych przemyśleń na temat imprez, jakie można tutaj robić. Ludzi interesują różne rzeczy i jest to pole do zastanowienia się, jakie imprezy można robić w Gnieźnie. A można robić takie imprezy, które przyciągają ludzi nawet takich, którzy przyjadą np. z małej miejscowości pod Rzeszowem, bo są fanami jakiegoś gatunku muzyki, sztuki, artyzmu, filmu. Można przyciągnąć w ten sposób inną grupę turystów – uzasadnia T. Sosnowski.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią muzyka grała do samego rana. - Przygotowaliśmy trochę takiego materiału, który dorzucamy, czyli np. „Mieszko, Mieszko nasz koleżko” i tego typu rzeczy, które dokładamy do housowych rytmów – tłumaczy DJ Wroo z Olsztyna, jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich remixerów, który jest bardzo dobrze znany m. in. uczestnikom Festiwalu Open'er w Gdyni i który tego typu imprezy prowadzi w całej Polsce co weekend. - Mamy na początek housy funkowe z wokalami i tymi naszymi loopami nawiązującymi do Chrztu Polski, wokale jazzowe i punkowe na podkładzie housowym aż do mocniejszego housu w godzinach późniejszych, tj. deep house czy nawet techo house – dodaje.

Oprócz muzyki w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury na telebimie wyświetlane były obrazy wideo, a także pokazy laserowe, które przygotował VJ Jarosław Bałabański, artysta sztuk wizualnych pochodzący również z Olsztyna. W jego prezentacji widzimy m. in. stary banknot płatniczy o nominale 2 000 złotych, na których widniał wizerunek Mieszka I.

W tym samym czasie w holu głównym odbywa się wernisaż wystawy pt. „60 zdań polskich”, które wydrukowane na kartkach wraz z komentarzem prof. Jerzego Bralczyka można było zabrać ze sobą do domu. - Dowiadujemy się np. jakie zdanie zostało wypowiedziane najwcześniej, a jest to zdanie wypowiedziane przez Czecha po polsku: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Świadczy ono o tym, że emancypacja i równouprawnienie w Polsce były już od XIII wieku, bo wtedy zostały wypowiedziane te słowa. Oznaczały one to, że mężczyzna mówi kobiecie: „ja tutaj porobię różne rzeczy, a ty sobie odpocznij” - wyjaśnia T. Sosnowski, a wystawę będzie można oglądać jeszcze przez tydzień.

Ostatnio zmienianyniedziela, 26 czerwiec 2016 17:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.