http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzwon „Mieszko i Dobrawa” trafił do prezydenta Andrzeja Dudy!

Wyróżniony Dzwon „Mieszko i Dobrawa” trafił do prezydenta Andrzeja Dudy!

Przekazany na Ostrowie Lednickim podczas oficjalnych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, wczoraj trafił do Pałacu Prezydenckiego. Mowa o replice dzwonu „Mieszko i Dobrawa”, który powstał by uczcić jubileusz Chrztu Polski. Dzwon przekazała delegacja w skład której weszli m.in. prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.


Dzwon „Mieszko i Dobrawa” powstał by uczcić 1050. rocznicę chrztu Mieszka I, a tym samym symboliczny Chrzest Polski. Dzwon został umieszczony przy reliktach palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim. Dzwon „Mieszko i Dobrawa” powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, słynnej odlewni dzwonów, która wykonała też m.in. dzwon św. Jana Pawła II dla Królewskiej Katedry na Wawelu.

Cztery repliki
Oficjalnie dzwon „Mieszko i Dobrawa” zabrzmiał 14 kwietnia tego roku podczas oficjalnych uroczystości z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski odbywających się na Ostrowie Lednickim. Więcej na ten temat (i film z tej uroczystości) można przeczytać tutaj. W trakcie tej uroczystości cztery repliki tego dzwonu, ludwisarze Waldemar Olszewski i Piotr Olszewski, twórcy dzwonu „Mieszko i Dobrawa”, przekazali na ręce: Prymasa Polski, Prezydenta Polski, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i do Gminy Łubowo.

Jednak do Pałacu Prezydenckiego dzwon oficjalnie trafił dopiero wczoraj. W uroczystości przekazania repliki dzwonu „Mieszko i Dobrawa” wzięli udział: prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i  Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, ludwisarz Piotr Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Grzegorz Klyszcz z firmy Rduch Bells & Clocks z Czernicy.

- Moment przekazania dzwonu w Pałacu Prezydenckim był bardzo doniosły. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, dzwon odebrał Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – mówi A. Łozowski, wójt gminy Łubowo. - Byliśmy dumni że mogliśmy wraz z wykonawcami dzwonu przekazać go do Pałacu Prezydenckiego. Ten dzwon stanowi dziś symbol tradycji chrześcijańskiej w Polsce a jednocześnie jest to dzwon o charakterze symboliki państwowej, dlatego zaszczytem było przekazanie go do Pałacu Prezydenckiego – dodaje wójt i zaznacza, że do Pałacu Prezydenckiego trafiły także miniaturki tego dzwonu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, co o dzwonie mówił prof. A Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które było fundatorem dzwonu: - Znaczenie tego dzwonu nie jest lokalne, ono dotyka naszego kraju, ten dzwon uświetnia Ostrów Lednicki i przypomina, że tu powstało państwo polskie. Jest więc to dzwon o wymiarze państwowym, porównywalny do Dzwonu Zygmunta, który reprezentuje dynastię jagiellońską, a nasz reprezentuje jednoznacznie dynastię piastowską. To nie jest zwykły dzwon, on będzie bił tylko w szczególnych momentach.

O dzwonie
Oryginalny dzwon znajdujący się na Ostrowie Lednickim brzmi w tonacji d/2, waży 220 kg i ma średnicę 70 cm. Do odlewu został wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Kute serce dzwonu wykonane jest z miękkiej stali St3. Dzwon przywieszony jest do dębowego jarzma, które wisi w dębowej dzwonnicy o wysokości 2 m wykonanej przez firmę Rduch Bells & Clocks z Czernicy.

Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą, przestrzenią Ostrowa Lednickiego i Civitas Schinesghe. W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu widnieje stylizowany na XIX-wieczne wzory płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod wizerunkami pary książęcej na stronie przedniej (awersie) płaszcza dzwonu znajduje się łacińska inskrypcja:

AD GLORIAM ET HONOREM DUCIS MESCONIS ET DUCISSAE DOBRAUAE EO REGNANTE IPSA SUADENTE FIDES CATHOLICA IN POLONIA RECEPTA FUIT

Co tłumaczy się: Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta

Na rewersie płaszcza dzwonu znajduje się druga inskrypcja łacińska upamiętniająca miejsce i rok poświęcenia dzwonu:

OSTROV IN LEDNICA ML ANNIVERSARIUM BAPTISMATIS DUCIS MESCONIS MMXVI

Co się tłumaczy: Ostrów Lednicki, 1050. rocznica chrztu księcia Mieszka I, 2016

 

Ostatnio zmienianypiątek, 12 sierpień 2016 22:38

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.