http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zaprowadzenie chrześcijaństwa według Jana Matejki

Wyróżniony Zaprowadzenie chrześcijaństwa według Jana Matejki

„Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce R.P. 965” według Jana Matejki – taką wystawę otwarto przy okazji obchodów uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski. Ekspozycja, która znajduje się w Rybakówce na Małym Skansenie Muzeum Pierwszy Piastów na Lednicy, została otwarta w obecności Andrei Bekić, Ambasadora Republiki Chorwacji, Andrzeja Łozowskiego, wójta gminy Łubowo i Emila Ćurko, prezydenta miasta Nin w Chorwacji.


- Na wystawie prezentowany jest obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce R.P. 965” (kopia ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) połączona z reminiscencjami fotograficznymi z kręcenia filmów „Krzyż i korona” na brzegach Jeziora Lednica w reżyserii Zbigniewa Cozaca w 2016 roku oraz filmu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstającego w ramach cyklu „Historia w ożywionych obrazach” w reżyserii Marka Brodzkiego, pt. „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965” będącego filmową inscenizacją obrazu Jana Matejki – mówi prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który oprowadził gości uroczystości po wystawie.

Obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce R.P. 965”, powstał w 1889 roku, a jego oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i wystawiany jest na Zamku Królewskim.

Na wystawie pokazane są kadry filmu w reżyserii Marka Brodzkiego „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce R. P. 965”. - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie podjęła się realizacji wyjątkowej inicjatywy edukacyjnej - filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965”. Ekranizacja to pretekst do filmowej opowieści o kontekście historycznym i obyczajowym chrztu Polski. To tak, jakbyśmy mieli okazję poznać i posłuchać bohaterów obrazu a także dowiedzieć się o wydarzeniach poprzedzających moment, kiedy wszyscy bohaterowie obrazu zastygną zamknięci w klatce czasu i ramie dzieła Mistrza Jana Matejki – podkreśla A. Wyrwa.

Jak zaznacza dyrektor Muzeum, kamera filmowa stwarza ogromne możliwości. Możemy zajrzeć ciekawym okiem tam, gdzie nikt nigdy dotąd nie zajrzał, niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się bohaterom z drugiej strony, zobaczyć ich z innej perspektywy.

Ekranizacja obrazu mistrza Matejki to duże przedsięwzięcie produkcyjne. Na ekranie pojawia się ponad 60 aktorów i statystów. O najwyższy poziom warstwy artystycznej wydarzenia zadbali wybitni polscy twórcy na czele z reżyserem Markiem Brodzkim („Wiedźmin”), autorem zdjęć Arkiem Tomiakiem („Karbala”, „Obława”) i scenografem Markiem Warszewskim („Miasto 44”, „Karbala”).

Warstwie fabularnej filmu towarzyszy komentarz wybitnych historyków, takich jak: prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, prof. nadzw. dr hab. Władysław Duczko, prof. zw. dr hab. Przemysław Urbańczyk, prof. zw. dr hab. Andrzej M. Wyrwa. - Producentem ekranizacji jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych producent takich filmów jak m.in. „Generał Nil”, „Karbala”, „Sprawiedliwy”, „Excentrycy...” - dodaje A. Wyrwa.

Film „Krzyż i korona” jest pierwszą od lat filmową próbą pokazania długiej drogi chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców. - Film otwiera scena chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z datą, miejscem i okolicznościami chrztu Mieszka I, które pogłębiają spojrzenie na czasy narodzin naszej państwowości – zaznacza dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Film został zrealizowany  w nowoczesnej, żywej formie: krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami najstarszych obiektów sakralnych na ziemiach polskich oraz inscenizacjami wydarzeń z czasów naszych pierwszych władców.

Kuratorem wystawy jest prof. A. Wyrwa i Marek Staszewski, a opracowanie plastyczne przygotowała Alina Ewertowska.

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 kwiecień 2016 22:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.