http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Ale Historia”! Gnieźnieńska premiera nowej gry!

Wyróżniony „Ale Historia”! Gnieźnieńska premiera nowej gry!

Muzeum Początków Państwa Polskiego stało się miejscem, w którym swoją premierę ma wyjątkowa pozycja na rynku gier. „Ale Historia!” – to wspólna zabawa z historią Polski w tle. A wszystko z okazji jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.


Gra której wydawcą i pomysłodawcą jest znana na rynku gier planszowych w Polsce firma Granna, ma poprzez zabawę zwiększyć wiedzę graczy o historii Polski – nie tylko tej dawnej, ale także współczesnej. Główny patronat nad grą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na uroczystej premierze w Gnieźnie reprezentowała Anna Lutek, rzecznik prasowy MKiDN. – Mam nadzieję, że 1050 rocznica Chrztu Polski stanie się inspiracją do pogłębiania wiedzy o naszej przeszłości i budowy tożsamości młodego pokolenia Polaków. W imieniu ministra i wicepremiera Piotra Glińskiego, życzę wszystkim graczom dobrym odpowiedzi i dobrej zabawy – zwróciła się do graczy rzecznik ministerstwa.

Bo spotkanie w siedzibie muzeum było nie tylko miejscem przedstawienia gry szerszej publiczności, ale także miejscem premierowego testu gry, na które wszystkich chętnych zaprosił Gnieźnieński Klub Fantastyki „Fantasmagoria”. Wiktor Koliński, jeden z członków klubu nie ukrywa, że gra powinna przypaść do gustu nie tylko fanom historii. – Gra jest na tyle prosta, że może służyć rozrywce całej rodziny, a na tyle trudna jeśli chodzi o treść, że może uczyć. Z gry dużo się można nauczyć i dowiedzieć. Myślę, że każdy fan planszówek znajdzie w grze coś dla siebie, a ci co nie znają tego typu gier, mogą za jej pomocą rozpocząć przygodę z planszówkami, które w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans – zachęca W. Koliński.

Ewa Falkowska, wiceprezes firmy Granna - wydawcy gry, nie kryje zadowolenia i dumy z jej powstania: – Gra „Ale Historia!” powstała z marzenia. Jako firma bardzo chcieliśmy włączyć się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Bardzo chcieliśmy, aby gra którą przygotujemy była dobrą grą. Taką która będzie miała ciekawą mechanikę, która będzie pokazywała historię czasami z innej strony niż jest to powszechnie dostępne. Chcieliśmy żeby była to gra dla rodziców i dzieci, dla wnuków i dziadków, dla tych którzy dobrze znają historię, ale także dla tych, którzy dzięki grze mogą jej znajomość rozwinąć. Przyświecała nam jedna myśl Cycerona: „Kto nie zna historii, na zawsze pozostanie dzieckiem”.

Z kolei dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego nie kryje entuzjazmu do pomysłu powstania gry. – Chciałem pogratulować wszystkim autorom tej gry za bardzo dobry pomysł. Nie tylko pomysł samej gry, co rozumie się samo przez się, ale pomysł że zechcieliście państwo zainaugurować tę grę właśnie w Gnieźnie, bo przecież tu się wszystko zaczęło. Skoro tematyka gry dotyczy państwa Polskiego, a państwo Polskie zaczęło się w Gnieźnie i świetnie się rozwinęło, więc to dobrze rokuje dla gry – mówi żartobliwie dyrektor. - To zapowiada, że gra będzie wyjątkowa i dotrze do szerokiej grupy ludzi.   

Ekspertami i autorami projektu gry, jej mechaniki i treści są Zbigniew Pawłowski, który zadał sobie trud przygotowania pytań, oraz Filip Miłuński – autor zasad gry. Obaj twórcy opowiedzieli publiczności o tym, jak wyglądał proces tworzenia produktu, który zajmie czas miłośnikom gier i historii. Z kolei młodzież zgromadzona w sali mogła wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów uroczystej premiery gry – tematyka, oczywiście historyczna. Warto wspomnieć również występy kwartetu wokalnego „Powiśle”, który zaprezentował pieśni z treścią historyczną, jak m.in. „Bogurodzicę”, „Pieśń Legionów”, czy „Warszawiankę”.  

Sama gra zawiera 180 kart z pytaniami o trzech różnych poziomach trudności, oraz 92 żetony pomocnicze. Gracze muszą zmierzyć się m.in. z pytaniami: Czy Mieszko I był królem?, Czy Kolej Warszawsko-Wiedeńska dojeżdżała do Lwowa?, ile nagród Nobla zdobyła Maria Skłodowska-Curie?, czy Fiata 126P produkowano na Śląsku?. Te i inne pytania znajdują się w pudełku z grą, która trafia już na półki sklepów.

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 22 czerwiec 2016 15:11

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.