http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie - znamy program uroczystości

Kardynał Stefan Wyszyński, przygotowując Milenium Chrztu Polski w 1966 roku, nieprzypadkowo wybrał Gniezno, będące kościelną stolicy Polski, na miejsce centralnych uroczystości jubileuszowych. W ten sposób Prymas Tysiąclecia nawiązywał do dziedzictwa najstarszej polskiej archidiecezji i metropolii. Przywoływał pamięć św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski, którego relikwie od wieków spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej, miejscu koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Jednocześnie podkreślał prymasowskie tradycje Gniezna.


Z chwilą zakończenia obchodów Wielkiej Nowenny przygotowującej Polaków na 1000-lecie Chrztu Polski, zainaugurowano uroczystości milenijne. Data 14 kwietnia i miejsce ich rozpoczęcia – Gniezno nawiązywały bezpośrednio do rocznicy chrztu Mieszka I. Pierwszy historyczny władca Polski został bowiem ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 r., która przypadała wówczas 14 kwietnia.

Dokładnie po 1050 latach, dnia 14 kwietnia Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim kard. Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, i Prezydentem RP Andrzejem Dudą – będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny. Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie na krańce ziemi. Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła.

Jubileuszową Eucharystię sprawowaną o godz. 17.00 poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która specjalnie przybywa do Gniezna na tę właśnie uroczystość.

14 kwietnia rozpoczną się w Pierwszej Stolicy Polski obrady Konferencji Episkopatu Polski, które z racji na nasz genius loci będą w dużej mierze zorientowane historycznie. Z prymasowskiego Gniezna popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą Ojczyznę w ciągu minionych 1050 lat. Jednocześnie będziemy prosili o łaskę wierności Bogu i Ewangelii oraz o potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi.

O godz. 14.45 Księża Biskupi złożą na Świętej Wyspie na Ostrowie Lednickim wyznanie wiary i wsłuchają się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia on i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie.

Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Film ten został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.


Świętując 1050. rocznicę Chrztu Polski pamiętamy o słowach św. Jana Pawła II, który przybywając z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny, w dniu 3 czerwca 1979 roku wołał ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie: „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat! Pozdrawiam Polskę wprowadzoną w tajemnice życia Bożego przez sakramenty chrztu i bierzmowania”.
Ostatnio zmienianypiątek, 25 marzec 2016 21:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.