Logo
Wydrukuj tę stronę

Prymas zachęca do szukania odpowiedzi...

Wyróżniony Prymas zachęca do szukania odpowiedzi...

- Jesteśmy zobowiązani do szukania bardziej twórczych, bardziej odważnych nowych odpowiedzi na te wyzwania, wobec których się znajdujemy - tak powiedział dziś o idei rozpoczynającego się Zjazdu Gnieźnieńskiego Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.


Już jutro, w piątek, 11 marca rozpoczyna się X Zjazd Gnieźnieński, który odbywać się będzie tym razem pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Prymas Polski tłumaczył, jaka jest idea tego forum dialogu. - Trudno byłoby inaczej uczcić tę 1050. rocznicę Chrztu Polski, gdybyśmy nie sięgali do całego bogactwa tego obdarowania, które otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego. W roku 1965 pisząc z Soboru Watykańskiego II swój list do Tygodnika Powszechnego abp Karol Wojtyła bardzo ciekawie zestawiał różne dokumenty soborowe z tym, co działo się wówczas z Sacrum Poloniae Millenium. Nawiązując do deklaracji soborowej o ogólnoludzkiej wolności religijnej przeniósł to zamyślenie soborowe na fakt, który w sakramencie chrztu świętego otwiera każdemu z nas prawdziwą i autentyczną przestrzeń chrześcijańskiej wolności. Ująłbym to w takie krótkie powiedzenie, że skoro mówimy: „gdzie chrzest, tam nadzieja”, to my dodajemy i w kontekście Zjazdu Gnieźnieńskiego chcemy powiedzieć: „gdzie chrzest, tam wolność” - uważa abp Wojciech Polak, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński oraz przewodniczący X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

W dalszej części swojego wystąpienia prymas mówi także o chęci ukazania poprzez Zjazd Gnieźnieński wyzwalającej mocy chrześcijaństwa. - Wiemy, że przypada on w takim szczególnym czasie, jeżeli patrzymy na ten kontekst trochę szerszy niż tylko Sacrum Poloniae Milenium, w czasie, w którym istnieje jakieś naglące wyzwanie do tego, by przemyśleć w kontekście korzeni i tożsamości, z której wyrastamy naszą przyszłość – wskazuje. Odnosi się także do hasła tegorocznego zjazdu, które zawarte zostało w słowach „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. - Refleksja dotycząca Europy ma dotykać korzeni, z których wyrastamy. Pamiętamy, że św. Jan Paweł II, gdy tutaj w Gnieźnie w 1997 roku mówił o tym duchowym kształcie Europy, zwłaszcza o jedności Europy, która musi być wspólnotą ducha, powiedział, że kryzys, który się pojawia w Europie jest niewątpliwie powodowany również kryzysem czy brakiem samoświadomości chrześcijańskiej – przypomina abp Polak.

Jego zdaniem Europa stoi obecnie w obliczu różnych bardzo trudnych wyzwań. - Europa i Polska, ale także cały świat chrześcijański i kościół. W tym czasie jesteśmy zobowiązani do szukania bardziej twórczych, bardziej odważnych nowych odpowiedzi na te wyzwania, wobec których się znajdujemy. Dlatego też postanowiliśmy, żeby tej refleksji, która ma zawsze od samych początków również wymiar ekumeniczny, żeby taką refleksję poprowadzić – tłumaczy dalej Prymas Polski.

Na koniec odnosi się także do samych przygotowań i niektórych szczegółów dotyczących samego Zjazdu Gnieźnieńskiego. - Były to godziny refleksji, pracy w miesiące poprzedzające ten zjazd w grupie bardzo szerokiej także poprzez pewną nową formułę, którą dały nam współczesne środki społecznego przekazu. Zarówno sama promocja zjazdu, ale także swoistego rodzaju współuczestnictwo, do którego zaproszeni zostaną przyszli uczestnicy tego wydarzenia, które jutro się rozpoczyna. Będą mieli okazję włączyć się poprzez wypełnioną ankietę w pewną dyskusję, która będzie stanowić fundament naszego zamyślenia – dodaje abp Wojciech Polak.
Ostatnio zmienianypiątek, 25 marzec 2016 22:02
Informacjelokalne.pl