http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rocznica chrztu Polski wypromuje Ostrów Lednicki?

Wyróżniony Rocznica chrztu Polski wypromuje Ostrów Lednicki?

Powiat gnieźnieńskie, gmina Łubowo i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy we władaniu którego jest wyspa Ostrów Lednicki – miejsce chrztu Polski – przygotowują się do przyszłorocznych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Główne uroczystości odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Organizatorzy tych obchodów mają nadzieję, że dzięki nim Polacy poznają wreszcie Ostrów Lednicki.


W 2016 roku przypada 1050 rocznica przyjęcia chrztu przez Mieszka I – pierwszego historycznego władcę ziemi polskich. Chrzest był włączeniem Polski we wspólnotę chrześcijańskich narodów Europy. Ważnym miejscem związanym z tym aktem był Ostrów Lednicki) będący obecnie w zarządzaniu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) na którym znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów.

I właśnie uroczystościom na Ostrowie Lednickim poświęcone było spotkanie z udziałem władz samorządowych, kościelnych i dyrekcji Muzeum, które odbyło się w Łubowie (za program uroczystości w Gnieźnie odpowiada Miasto Gniezno). - Rocznica chrztu Polski to wielkie wyzwanie dla powiatu gnieźnieńskiego, ale i dla miasta Gniezna oraz Łubowa na terenie którego leży Ostrów Lednicki. Bardzo mi zależy na tym, aby to miejsce zaistniało podczas tych obchodów – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. - Gniezno jest miejscem oczywistym, jeśli chodzi o historię. Z kolei Ostrów Lednicki to miejsce, gdzie również powinniśmy się zatrzymywać, a mam wrażenie, że do końca nie jest znany w Polsce – podkreśla starosta.

Na wypromowanie Ostrowa Lednickiego liczy też Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - Bez względu na to, czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, ten akt chrztu który się wówczas dokonał, jest aktem rozwoju naszych ziemi i w ten sposób zostaliśmy włączeni w krąg kultury europejskiej – mówi prof. Andrzej M Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - Naszym zadaniem jest przekazanie tej wiadomości współcześnie żyjącym, aby oni mogli je przekazać tym, co po nas przyjdą – uważa prof. Wyrwa.

Dlatego zdaniem prof. A. Wyrwy, przyszłoroczne uroczystości rocznicowe które będą się odbywać m.in. na Ostrowie Lednickim mają wielkie znaczenie dla naszego państwa. - Wspólnie musimy budować tożsamość korony piastowskiej – podkreśla. - Główne uroczystości odbędą się 14 kwietnia 2016 r. o godz. 15.00 na Ostrowie Lednickim, gdzie zaplanowano uroczystą liturgię jubileuszową z udziałem ks. abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski oraz władz państwowych. W trakcie liturgii poświęcony zostanie też dzwon „Mieszko i Dobrawa”, który ma rozbrzmiewać podczas wyjątkowych dla historii Polski wydarzeń – dodaje.

Jak poinformował – i pokazał – prof. A. Wyrwa, przy okazji tej rocznicy wydany wielki „Almanach 2016” na 1050 rocznicę chrztu Polski, wydany w 1050 egzemplarzach. Do tego Poczta Polska wyda specjalną serię znaczków, a Narodowy Bank Polski – okazjonalny banknot. Powstaną również trzy filmy o Ostrowie Lednickim, w tym film o chrystianizacji Polski pt. „Korona i krzyż” w reżyserii Zdzisława Cozaca. - Będzie też wyjątkowa pamiątka, płaskorzeźba, wykonana w niewielkiej ilości, która zostania podarowana biskupom pierwszych polskich diecezji: Kraków, Gniezno, Poznań, Wrocław i Kołobrzeg – zaznacza A. Wyrwa.

Starosta B. Tarczyńska zaznacza, że głównym zadaniem Powiatu jest, aby w trakcie tych przyszłorocznych uroczystości włączyć się w edukację dzieci i młodzieży. - Mamy opracowany program popularyzacji tej rocznicy w gimnazjach i szkołach podstawowych. Trafi tam 40 tysięcy plakatów mówiących o chrzcie Polski, do tego przygotowujemy materiały dydaktyczne i będziemy zachęcali, by lekcje historii lub lekcje wychowawcze były poświęcone tej rocznicy. Chcemy, by wszyscy wiedzieli, od przedszkola po dorosłe osoby, że tutaj powstała Polska, że tu się wszystko zaczęło – zaznacza B. Tarczyńska i dodaje, że także przyszłoroczny Festiwal Wyobraźni będzie związany z tymi obchodami. - Wiemy, że te obchody to „nasze pięć minut” jeśli chodzi o powiat gnieźnieński i o to, żeby Polska się o nas dowiedziała, bo tutaj jest wiele miejsc do których warto przyjechać i spędzić mile czas – uważa.

Na wielką promocję Ostrowa Lednickiego, ale i gminy Łubowo przy okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, liczy także gospodarz gminy Łubowo – Andrzej Łozowski. Jego zdaniem uroczystości te mogą być wielką szansą na promocję Ostrowa Lednickiego. - Poznań czy Warszawa same się promują, natomiast Ostrów Lednicki cały czas jest w kręgu zainteresowania, jest miejscem chrztu Polski, ale ta promocja jest na tyle słaba, że jeżdżąc gdzieś po Polsce i pytając, rzadko się zdarza by ktoś znał to miejsce. Raczej kojarzy się to z Polami Lednickimi, które świetnie zapromował ojciec Góra – przyznaje A. Łozowski. - Stąd to spotkanie u nas w Łubowie, aby o Ostrowie Lednickim zaczęło się w mediach robić głośno, żeby temu wydarzeniu nadać rangę państwową, a skoro ma być ranga państwowa, to musi być odpowiednia oprawa – dodaje.

Jak zaznacza wójt Łozowski, na czas obchodów stały ląd z Ostrowem Lednickim połączy most pontonowy o długości 147-metrów, który zbudują żołnierze z 2. Pułku Wojsk Inżynieryjnych z Inowrocławia. Do tego będzie orkiestra wojskowa i chór Akademii Muzycznej. - Żeby godnie przyjąć gości, czyli Episkopat Polski i prezydenta Andrzeja Dudę, to musimy również poprawić całą infrastrukturę, dlatego już w centrum Dziekanowic poprawiliśmy pewne elementy infrastruktury drogowej, a pozostałe zostaną zrobione na przełomie marca i kwietnia. Chodzi o to, aby turyści i goście przybywający na te uroczystości widzieli, że nasz region ma wymiar europejski i nie jesteśmy żadnym zaściankiem – podkreśla A. Łozowski i dodaje, że potrzeba takiej promocji, żeby wszyscy wiedzieli, iż Ostrów Lednicki jest miejscem chrztu Polski. - I taka jest nasza dewiza – zaznacza wójt.

Jednak obchody rocznicy chrztu Polski, to także wydarzenia w sferze duchowej. - Duchowo do tych uroczystości to się już przygotowujemy od lipca nowenną miesięcy. Ta nowenna przygotowuje nas do tego wydarzenia, które w sensie religijnym jest najistotniejsze, czyli Wielkanocy. Wtedy ma być odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych we wszystkich parafiach w diecezji. I to jest dla nas w tym wymiarze duchowym moment najważniejszy i kulminacyjny, ze tego względu, że każdy z nas ochrzczonych ma sobie uświadomić, do czego go chrzest zobowiązuje i zarazem zrozumieć, że razem z darem wiary otrzymuje to wszystko, co nazywamy łaską potrzebną do tego, aby na tej drodze swojego ziemskiego pielgrzymowania wytrwać. To jest ten wymiar najgłębszy, duchowy – podkreśla ks. bp Krzysztof Wętkowski.

Jak zaznacza ks. bp Wętkowski, na szczęście te obchody rocznicowe są wspólne, Państwa i Kościoła, których nie było 50 lat temu. Tym razem jest inaczej, a patronat nad całością obchodów objął prezydent Andrzej Duda.

Ostatnio zmienianypiątek, 25 marzec 2016 22:22

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.