http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

Wyróżniony Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

Już 27 i 28 kwietnia obchodzić będziemy w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W czasie tegorocznego Odpustu pragniemy również uczcić 70. rocznicę ingresu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego do Bazyliki Prymasowskiej, 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny – w tym do Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski oraz 30. rocznicę powstania Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 27 kwietnia, I. Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w Bazylice Prymasowskiej o godz. 19.30 z homilią Księdza Biskupa Piotra Libery, Biskupa Płockiego. Na zakończenie nabożeństwa Ksiądz Prymas Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Po zakończeniu Nieszporów (ok. godz. 20.30) z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. Wieczorne uroczystości zakończy Apel Jasnogórski i pasterskie błogosławieństwo Księży Biskupów.

Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę, dnia 28 kwietnia, i rozpoczną się procesją, która o godz. 9.15 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do Katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Po zakończonej sumie odpustowej, ok. godz. 12.30, pielgrzymi zostaną zaproszeni na Wzgórze Lecha na Piknik Rodzinny. W programie pikniku są przewidziane występy artystyczne, konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża).

Odpust zakończy się II. Nieszporami sprawowanymi o godz. 16.00 w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem i z homilią Księdza Biskupa Rafała Markowskiego, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich przedstawiciele episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy i członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi.
Ostatnio zmienianyczwartek, 18 kwiecień 2019 11:35

1 komentarz

  • Beata Kłecko
    Beata Kłecko czwartek, 11, kwiecień 2019 14:10 Link do komentarza Raportuj

    Bardzo chciałam ochrzcić syna Wojciecha podczas tych uroczystości w Katedrze ale raczej nie ma szans :-(

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.