http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wyjątkowy spacer – stajenki gnieźnieńskich kościołów

Wyróżniony Wyjątkowy spacer – stajenki gnieźnieńskich kościołów

Jeszcze kilkanaście lat temu, taki spacer był tradycją nie jednej gnieźnieńskiej famuły. Tak po prostu w I Święto mieszkańcy Gniezna wraz z dziećmi i głównie ku ich uciesze, „pielgrzymowali” od Żłóbka do Żłóbka. Sprzyja temu spore zagęszczenie kościołów „w mieście”.


Przeszliśmy się z aparatem po świątyniach w centrum Gniezna. Żłóbek w katedrze dokumentowaliśmy jeszcze podczas pasterki. Spacer rozpoczęliśmy więc od Fary. Wspaniała prosta dekoracja przy ołtarzu i prosta szopka, bez udziwnień, podnoszą tu atmosferę świąt. Nie wiemy niestety jak wygląda szopka w kościele św. Wawrzyńca, zastaliśmy kraty w kruchcie zamknięte.

W kościele garnizonowym nieco inna szopka niż w Farze, a jednak równie tradycyjna w formie. Prosta, bez akcentów politycznych, nawiązań do współczesności bliska utrwalonym od wielu lat wizji wyobrażenia o miejscu narodzenia Chrystusa.

Niezwykle pięknie prezentowała się bardzo celnie skomponowana szopka w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Tu także istotą jest klimat Bożego Narodzenia, bardzo przemyślane są też ozdoby obok szopki, która stanęła na bocznym ołtarzu. Tutaj tez odpowiednio do samej stajenki dobrano srebrne bombki i oświetlenie.

Ostatnim kościołem do, którego weszliśmy podczas tego tradycyjnego spaceru było Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna. U popularnych „Franciszkan” nieco większa i bardziej rozbudowana szopka, nadal jednak jest prosta. Wydaje się, że powoli żłóbki, stajenki czy szopki przestały być gazetami, pełnymi symboli współczesnych, a i jak to bywało niedawno przepełnionych symbolami politycznymi. Poza mapą Polski w katedrze i fragmentem patriotycznej kolędy raczej powiązanej z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości tegoroczne szopki, przynajmniej te, które widzieliśmy wolne są od aluzji i symboli pozareligijnych.

Ostatnio zmienianyśroda, 26 grudzień 2018 12:28

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.