http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Szopka Bożonarodzeniowa przed Pałacem Arcybiskupim

Wyróżniony Szopka Bożonarodzeniowa przed Pałacem Arcybiskupim

Tradycyjnie już na koniec rorat, tym razem w ostatni roratni piątek, dzieci z parafii katedralnej uczestniczyły w poświęceniu szopki bożonarodzeniowej przed Pałacem Arcybiskupim. Tutaj spotkał się z nimi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.


Prymas nie tylko poświęcił szopkę, w której jeszcze rzecz jasna nie ma figurki małego Jezusa, zaśpiewał z dziećmi wspólnie kolędę. Nie zabrakło także słodkich upominków dla najmłodszych i życzeń dla mieszkańców Gniezna i archidiecezji. - Taka szopka przemawia to do naszej wyobraźni, nie tylko do tej wyobraźni najmniejszych, którzy tutaj po ostatnich roratach przyszli żeby towarzyszyć mi  w poświeceniu szopki. Szopka odwołuje się także do wyobraźni nas dorosłych. Chcemy w ten sposób przybliżać sobie tę tajemnicę, która jest tajemnicą nie do wyrażenia ludzkimi słowami, a nawet obrazem... Wielką tajemnicę i wielką prawdę, że Bóg stał się człowiekiem. W ten sposób także, myślę że od czasu świętego Franciszka, o którym mówimy, że właśnie to on wprowadził zwyczaj szopek, w ten sposób chciał zbliżać ludzi do tej tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem właśnie przed nami to tajemnica Bożego Narodzenia – powiedział nam o znaczeniu takich gestów jak szopka abp Wojciech Polak.  

- Chciałbym wszystkim życzyć żeby to był czas, w którym znajdziemy przede wszystkim miejsce i czas na spotkanie z Bogiem, żebyśmy się w biegu naszego życia zatrzymali, żebyśmy chcieli przyjąć Tego, który przychodzi, jeżeli w czasie adwentu prawdziwie na niego oczekiwaliśmy. Jeśli także poprzez naszą wiarę, poprzez sakrament pojednania i pokuty poprzez spotkanie ze Słowem Bożym, które tak obficie towarzyszyło nam w ciągu tej adwentowej drogi, żebyśmy chcieli otworzyć nasze serca na przyjęcie Boga. Miejmy czas dla Niego w te święta, zatrzymajmy się, niech to będzie źródło naszej miłości, naszej siły. A potem wszyscy jesteśmy wezwani do tego by tą radosną nowiną się dzielić. Dlatego życzę wszystkim mieszkańcom Gniezna, aby także przyjmując tę prawdę o Bożym Narodzeniu potrafili na swój sposób łamać nią także z innymi  - tak jak łamiemy się opłatkiem z tymi najbliższymi wyrażając sobie najlepsze życzenia. Pamiętając o sobie, ale także pomagając sobie wzajemnie Święta Bożego Narodzenia mówią nam, że Bóg stał się człowiekiem także po to abyśmy potrafili zauważyć drugiego człowieka, tego który jest być może tak blisko nas, z którym jesteśmy tak na co dzień życia, a którego tak naprawdę często nie potrafimy zauważyć – życzył za naszym pośrednictwem Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Ostatnio zmienianysobota, 22 grudzień 2018 12:14

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.