http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Orszak Trzech Króli nadchodzi...

Już tylko godziny dzielą nas od 6 stycznia czyli Święto Objawienia Pańskiego. Od kilku lat w popularnych Trzech Króli ulicami polskich miast przechodzi kolorowy orszak. Orszak jest pamiątką pokłonu jaki, zgodnie z przekazem Ewangelii, złożyli Chrystusowi narodzonemu w żłobie Trzej Królowie lub mędrcy ze Wschodu.


- Ten Orszak to pewna forma wyznania wiary, przyznania się do Chrystusa.  Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest „Odnowi oblicze ziemi!”. To nawiązuje do Roku Ducha Świętego i do słów, które wypowiedział prawie 40 lat temu papież Jan Paweł II. W tym wymiarze gnieźnieńskim chcemy wyartykułować, iż będziemy przeżywać 70. rocznicę ingresu do katedry gnieźnieńskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia namawiał nas do wspólnego przezywania wiary. Ten orszak jest też forma wspólnoty – powiedział nam ks. Jacek Orlik, jeden z koordynatorów Orszaku.

- Po raz ósmy w historii Gniezna w przygotowania Orszaku zaangażowało się wiele osób z różnych środowisk. Tradycyjnie jest z nami chociażby Stajnia pod Wierzbami. Zachęcamy gnieźnian do uczestnictwa w wydarzeniu, które rozpocznie się w tym roku nieco później bo o godzinie 13.30 na terenie byłych koszar przy ul. Sobieskiego. W tym roku będzie dodatkowa atrakcja w postaci przygotowanej przez panów ze Stowarzyszenia „Dom” żywa szopka – zachęcała  Ewelina Goździewicz ze Stowarzyszenia Civitas Christiana, w którego siedzibie odbyła się dzisiejsza konferencja prasowa.

- Dla nas, jako stowarzyszenia to radość włączyć się w przygotowania Orszaku. Nasi panowie bardzo mocno zaangażowali się w przygotowanie Szopki, w tym roku będzie ona większa. Chcemy też by można ją było demontować i składać na nowo, tak by wykorzystywać ją w następnych latach. Wiemy, że w tym roku oprócz młodzieży odgrywającej Świętą Rodzinę, będą też żywe zwierzątka w tym alpaki – powiedziała nam Maria Chwiałkowska-Grygiel ze Stowarzyszenia „Dom”.

W rolę Trzech Króli wcielą się tradycyjnie jeźdźcy ze Stajni pod Wierzbami. Ochronę orszaku zapewni między innymi klasa policyjna III LO. Młodzież przygotowuje też specjalne scenki. Kacper, Melchior i Baltazar i ich orszaki będą miały odpowiednie kolory niebieski, czerwony i zielony. Uczestnicy Orszaku ponownie założą na głowy tekturowe korony. Orszak przejdzie przez centrum miasta do katedry.

Ostatnio zmienianypiątek, 04 styczeń 2019 21:11

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.