http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Religia - Kościół Katolicki

Religia - Kościół Katolicki (171)

„Rytm życia jednostek jest taki jak rytm życia narodów”

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie swój wykład wygłosił dziś przed południem słynny włoski polityk Rocco Buttiglione. Temat prelekcji brzmiał bardzo ciekawie i intrygująco - „Być wolnym, to być dla innych”, a jego filozoficzna treść także mogła zaskoczyć licznie zebranych słuchaczy.

Patriotyzm… rzecz piękna, a czasem straszna

Czym jest patriotyzm i co jego liczne definicje powinny nam dzisiaj uświadamiać? Ten temat zagościł na sesji plenarnej XI Zjazdu Gnieźnieńskiego pt. „Miłość Ojczyzny - miedzy patriotyzmem a egoizmem narodowym”. W dyskusji wziął udział m. in. były Marszałek Sejmu - Marek Jurek, a także filozof, socjolog, historyk i publicysta.

Polska akuszerem jedności w Europie?

O roli Polski w Europie dyskutowano podczas sobotniej porannej sesji plenarnej na XI Zjeździe Gnieźnieńskim. W panelu dyskusyjnym na ten temat uczestniczyli m. in. byli premierzy, Jerzy Buzek i Hanna Suchocka, a także Konrad Szymański z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz historyk Paweł Kowal, były polityk a obecnie publicysta.

XI Zjazd Gnieźnieński i jego rola ekumeniczna

Ta rola, o której rzeczywiście często zapominamy zasadzie przyświecała idei powrotu do organizacji Zjazdów Gnieźnieńskich, o czym właściwie dyskutowano od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński, będący ogromnym logistycznym przedsięwzięciem, w którym nie powinno się zapominać o jego ekumenicznym przesłaniu budowania nowej jedności.

„Ewangeliczna inspiracja powinna wpłynąć na relacje międzynarodowe”

Do Gniezna przyjechał dziś prezydent RP - Andrzej Duda, który uczestniczył w otwarciu XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Po wspólnym odmówieniu modlitwy ekumenicznej, która tradycyjnie rozpoczyna tę konferencję, prezydent przemawiał. W wygłoszonym przesłaniu nawiązywał do hasła „Europa ludzi wolnych - inspirująca moc chrześcijaństwa”.

Zjazd Gnieźnieński - trwają przygotowania w szkole-pomnik...

Na terenie I Liceum Ogólnokształcącego i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jak również w auli im. Jana Pawła II, od wielu godzin trwają przygotowania do rozpoczynającego się jutro XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zjazd zostanie zainaugurowany jutro o godz. 11.00. My dzisiaj podejrzeliśmy jak trwają przygotowania do tego wydarzenia.

Subskrybuj to źródło RSS