http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Religia - Kościół Katolicki

Religia - Kościół Katolicki (182)

Jasełka w drodze. Orszak tysiąca komórek

Dziś Epifania – jedno z ważniejszych świat świata chrześcijańskiego. Od lat w Polsce to także największy teatr misteryjny w drodze. Ogromne jasełka, kroczące ulicami niemal wszystkich polskich miast. W tym roku było ich 751 w całym kraju, upamiętniają historię pojawienia się Mędrców ze Wschodu w Betlejem tuż po narodzeniu Chrystusa. Zwani także Trzema Królami Mędrcy są znakiem objawienia się Chrystusa światu.

Wyjątkowy spacer – stajenki gnieźnieńskich kościołów

Jeszcze kilkanaście lat temu, taki spacer był tradycją nie jednej gnieźnieńskiej famuły. Tak po prostu w I Święto mieszkańcy Gniezna wraz z dziećmi i głównie ku ich uciesze, „pielgrzymowali” od Żłóbka do Żłóbka. Sprzyja temu spore zagęszczenie kościołów „w mieście”.

„Nie będzie to Boże Narodzenie jeśli...”

– Nie będzie to Boże Narodzenie jeśli tkwiąc w obojętności, nie będziemy chcieli rozpoznać i przyjąć Bożego oblicza w człowieku słabym i cierpiącym, w chorym i porzuconym przez innych – powiedział dziś podczas Pasterki ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. – Jeśli nie będziemy chcieli w przybyszu i szukającym swego miejsca na tej ziemi, w siostrze czy bracie uciekającym przed wojną, głodem i śmiercią – dodał metropolita gnieźnieński.

Etykiety

Mirosław od Franciszkanów, po prostu parafianin - nagrodzony

Fraternitatis gratiarum – statuetka wyróżnienie, które do tej pory otrzymały jedynie trzy osoby. Nagroda przyznawana przez jedną z trzech polskich prowincji Franciszkanów Braci Mniejszych Konwentualnych to wyraz uznania i włączenia w dziedzictwo duchowe Franciszkanów. W tym roku podczas święta prowincji, które odbyło się w Darłowie obok wielu ważnych uroczystości władze prowincji, wręczyły wspomnianą statuetkę gnieźnianinowi.

Etykiety

„Nie jesteśmy samotnymi wędrowcami, którzy nie widzą sensu ani celu swej wędrówki. Jesteśmy błogosławieni”

- Nasz Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale żywych. Kocha nas bo jego przymierze wiernej miłości jest naprawdę silniejsze. Silniejsze niż śmierć i jest gwarancją naszego zmartwychwstania – mówił podczas homilii na cmentarzu abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Noc Świętych w Gnieźnie za nami!

Patronem tegorocznej Nocy Świętych w Gnieźnie był ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski - harcerz, kapłan, męczennik i od 1999 roku błogosławiony. Uroczystość rozpoczęła się w środę wieczorem w kościele garnizonowym, potem uczestnicy tego spotkania przeszli marszem do katedry, gdzie modlono się przed Najświętszym Sakramentem w intencji wszystkich osób mieszkających w naszym mieście.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS